Artykuł sponsorowany

Gazy techniczne – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Gazy techniczne – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Czy wiesz, że gazy techniczne znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu? Są one bowiem wykorzystywane zarówno w branży motoryzacyjnej, hutniczej, w medycynie czy też do produkcji i przetwarzania żywności. Przeczytaj, jakie są najważniejsze rodzaje gazów technicznych i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, przy zamawianiu ich na większą skalę.

Kilka słów o gazach technicznych

Najprościej definiując, gazy techniczne to substancje, które wykorzystywane są głównie w przemyśle i w badaniach naukowych. Pozyskanie ich jest dosyć skomplikowanym procesem. Najczęściej stosowanymi metodami do ich wyodrębnienia są jednak: procesy chemiczne, separacja kriogeniczna i rozdział skroplonego powietrza na różnego rodzaju składniki. Gazy można również pozyskać ze źródeł naturalnych (hel czy ditlenek węgla). Warto zaznaczyć, że bardzo istotnym parametrem gazów technicznych jest ich stopień czystości, co ocenia się na podstawie procentowej wartości domieszek. W laboratoriach stosowane są więc gazy o bardzo wysokiej czystości, a w przemyśle spożywczym – nieco niższej. Produkcją gazów zajmują się specjalistyczne firmy.

Jakie są najważniejsze rodzaje gazów technicznych?

Istnieje wiele rodzajów gazów technicznych. Wśród najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych można wyróżnić:

  • hel – najbardziej powszechny pierwiastek we wszechświecie. Popularne zastosowanie tego gazu to napełnianie nim balonów i termometrów helowych.
  • dwutlenek węgla – gaz bezbarwny, pozbawiony smaku i zapachu. Charakteryzuje się dużą rozpuszczalnością w wodzie i obojętnością w reakcjach chemicznych. Używany jest więc głównie do produkcji napoi i innych wyrobów spożywczych czy też do uzdatniania wody pitnej. Niemniej jednak nie są to jego jedyne zastosowania,
  • argon – podobnie jak dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Zastosowanie znajduje głównie w procesach spawalniczych.

Popularne są też: propan, acetylen, etylen, azot czy dwutlenek siarki.

Zakup gazów technicznych – na co warto zwrócić uwagę?

Gazy techniczne najczęściej są kupowane przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, ale w nieco mniejszych ilościach zakupują je również klienci indywidualni. Warto zaznaczyć, że miejsce zakupu nie powinno być przypadkowe. Warto bowiem zapoznać się z ofertą firm, które oferują tego typu produkty. Ważna jest kompleksowość usług, cena, a także zapewnienie transportu gazu technicznego. Polecanym pod tym względem przedsiębiorstwem jest Jula Gas, prowadzone przez Artura Gąsiorowskiego. Firma na pierwszym miejscu stawia klienta i jego potrzeby, więc chętnie doradza w kwestii zastosowań poszczególnych gazów i zgodnie z życzeniem klienta dostarcza go we wskazane miejsce.

Opracowanie:
Czerwionka-Leszczyny, Leśna 5
tel. 797 119 297
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz