Materiał Partnera

Gazy medyczne - co oznacza ten termin i gdzie się je stosuje?

Gazy medyczne - co oznacza ten termin i gdzie się je stosuje?

Gazy medyczne to podstawa operacji i wielu innych zabiegów wykonywanych w medycynie. Ich obsługa oraz infrastruktura, jakiej wymagają, to także ważne kwestie w tematyce gazów medycznych. Otóż w każdej jednostce leczniczej muszą być specjalne rurociągi i butle z gazem, które mieszczą się we wskazanych w prawie normach i nie zagrażają bezpieczeństwu użytkowników i przede wszystkim pacjentów.

Czym są gazy medyczne?

Gazy medyczne to te gazy, które mają zastosowanie w medycynie. Zalicza się do nich tlen medyczny, dwutlenek węgla medyczny oraz azot. Są one wykorzystywane w dziedzinie profilaktyki, diagnostyki, przechowywaniu organów wykorzystanych później do transplantacji oraz płynów ustrojowych.

Rodzaje gazów medycznych i ich zastosowanie

Specjalista z firmy Karo mówi, że wyróżnia się poniższe rodzaje gazów medycznych:

  • tlen medyczny - z racji tego, że jest podstawą życia i oddychania, jest używany w procesach leczenia problemów z oddychaniem i przede wszystkim resuscytacji.

  • dwutlenek węgla - najczęściej stosowany w trakcie zabiegów takich jak laparoskopia, endoskopia lub artroskopia.

  • tlenek azotu - numer jeden w leczeniu wcześniaków, dodatkowo jest skutecznym sposobem na rozszerzenie naczyń w płucach.

  • azot - pomaga utrzymać niską temperaturę niezbędną do wykonania wielu kluczowych zabiegów medycznych.

  • podtlenek azotu - niezbędny składnik znieczulenia, często używany razem z tlenem, zwłaszcza w stomatologii, stosowany jest w proporcjach 50:50.

  • hel - w połączeniu z tlenem tworzy idealną mieszankę do leczenia zwyrodnień dróg oddechowych i krtani.

  • sprężone powietrze - rozróżnia się sprężone powietrze medyczne, lecznicze, techniczne lub stomatologiczne,  może być użyty jako siła napędowa sprzętów stosowanych w medycynie lub pomoc przy stosowaniu wziewnych znieczuleń.

Gazy medyczne są podstawą przeprowadzenia operacji i wielu innych zabiegów, a także funkcjonowania laboratoriów. Warto wspomnieć, że osoby, które je obsługują i instalują muszą posiadać odpowiednie kompetencje. Określa je Ustawa Prawo farmaceutyczne, Ustawa o wyrobach medycznych oraz normy ISO, a najważniejsze z nich to te o numerach: 7396, 9170, 13348. Spełnienie wymogów jest kluczowe dla poprawnego przepływu gazów instytucjach medycznych, które muszą być doprowadzone jednocześnie w wiele miejsc.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz