Materiał Partnera

Gatunki kawy i jej krótka historia

Gatunki kawy i jej krótka historia

Wielu z nas już praktycznie nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Nie ma w tym nic złego. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że codzienne spożywanie 2-3 filiżanek kawy ma neutralny, lub nawet korzystny wpływ na zdrowie. Mało kto jednak myśli o tym, jak to się stało, że ten wspaniały napój znalazł się właśnie na naszym stole. Przyjrzyjmy się bliżej historii kawy i jej gatunkom.

Jak to się stało, że zaczęliśmy pić kawę?

W obecnych czasach picie kawy urosło już do rangi rytuału bądź obrzędu. Pierwsza kawiarnia powstała w XVI w. w Stambule a stamtąd, w ciągu kilkuset lat kawowa ekspansja rozszerzyła się na cały świat. Jeden z najpopularniejszych mitów głosi, że odkrywcą kawy był pewien etiopski pasterz z IX w., a konkretnie jedna z jego kóz. Zwierzę zachowywało się inaczej niż reszta stada. Było zdecydowanie bardziej pobudzone i energiczne. Ciekawski pasterz zauważył, że koza podjada czerwone owoce z pewnego krzaka. Poszedł więc w jej ślady i na własnej skórze poczuł skutki spożycia kofeiny. Nie mamy jednak pewności co do wiarygodności tego mitu. 

Wróćmy zatem do Stambułu. Pewna doza ludzkiej neofobii sprawiła, że nawet tak cudowny wynalazek, jak kawa spotkał się tam z dużym sprzeciwem. Nie trwało to jednak długo, ponieważ już pod koniec XVI w. picie kawy było regularnym obrzędem tamtejszej społeczności. W Europie kawę znamy za sprawą niemieckiego podróżnika Leonarda Rauwolfa. Również u nas próbowano nadać jej diabelski charakter i przez długi czas przestrzegano przed spożywaniem. W krótkim czasie papież Klemens VII, któremu kawa bardzo posmakowała, pobłogosławił ją i stała się ona codziennością dla Europejczyków.

Główne gatunki kawy

Aktualnie plantacje kawy znajdują się w szczególności w Ameryce Południowej i Afryce i to właśnie stamtąd pochodzą trzy liczące się gatunki. Pierwszy i najpowszechniejszym jest Arabika (Coffea arabica). Cechuje się delikatnym smakiem i aromatem, często z nutami korzennymi lub czekoladowymi. Kawę parzoną z ziaren Arabiki dostaniemy zawsze w najlepszej jakości w Kawiarni Jacek Krzynowek Warszawa Ursus. Druga w kolejności - Robusta (Coffea canephora), to gatunek nieco bardziej orzeźwiający (więcej kofeiny) i kwaskowaty, zatem trafia w gusta fanów wytrawnych smaków. Ostatnim, liczącym się na rynku gatunkiem kawy jest Liberika (coffea liberica). Zajmuje jedynie 1% udziału w rynku, jej smak jest mało charakterystyczny, nieco zbliżony do Robusty, z nutami orzechowymi. W kawiarniach najczęściej zostanie nam zaserwowana Arabika.

Opracowanie:
Warszawa, Wojciechowskiego 33 lok. 43
tel. 506 156 224
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz