Materiał Partnera

Garaż z płyty warstwowej – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Garaż z płyty warstwowej – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Garaż to istotny element większości działek. Garaż z płyty warstwowej to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Lekka i łatwa do złożenia konstrukcja, a zarazem wysoka wytrzymałość użytych w nich materiałów sprawia, że są one powszechnie dostępnie i szeroko wykorzystywane. W artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z ich budową.

Czym jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa to nowoczesny prefabrykat, który składa się z rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego oraz dwóch stalowych okładzin – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jej głównym przeznaczeniem jest budowa ścian, dachów czy też sufitów podwieszanych w technologii lekkiej zabudowy. Polega to na wzniesieniu konstrukcji wsporczej, do której przymocowywane są ścienne oraz dachowe płyty warstwowe. Nowoczesny charakter oraz wielość kolorów, w jakich dostępne są prefabrykaty, sprawia, że wyroby te doskonale wpasowują się w specyfikę współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Konstrukcje budynków z użyciem płyt warstwowych powstają z gotowych elementów, co znacznie ułatwia pracę. Najskuteczniejszym sposobem montażu budynków z płyt warstwowych, w tym też pawilonów handlowych czy garaży, jest zaangażowanie firmy, która oferuje usługi dźwigiem czy podnośnikiem. Taką jest na przykład firma Dźwigi – Podnośniki Ośka. Z użyciem specjalistycznego sprzętu już proste zadanie będzie jeszcze łatwiejsze. O właściwościach wytrzymałościowych oraz izolacyjnych płyty warstwowej decyduje to, z jakiego materiału wykonany jest jej rdzeń. Powszechnie spotkać można w tej roli:

  • wełnę mineralną;
  • piankę poliuretanową;
  • piankę poliuretanowo-izocyjanurową;
  • styropian i styrodur;
  • pianki fenolowe;
  • szkło piankowe.

Wybierając typ płyty do planowanej konstrukcji, musimy wziąć pod uwagę jej nośność, sztywność, odporność ogniową, a także parametry akustyczne i cieplne.

Garaż z płyty warstwowej

Jak już wspominaliśmy wcześniej, budynki z płyt warstwowych powstają szybko i łatwo dzięki możliwości tworzenia ich z gotowych elementów. Garaż taki jest zatem rozwiązaniem ekonomicznym i uniwersalnym. Modułowa budowa pozwala  swobodnie przekształcać konstrukcję i tworzyć zarówno jednostanowiskowe garaże, które umieścimy na działce domu jednorodzinnego, jak i wielostanowiskowe, które sprawdzają się w mieście. Garaże z płyty warstwowej cechują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, co ma znaczenie dla naszego pojazdu i jego sprawności w okresie zimowym. Z płyty warstwowej wykonać możemy nie tylko ściany czy dach, ale również bramę oraz drzwi, a ogranicza straty ciepła we wnętrzu.

Dodatkowymi atutami tych konstrukcji są brak formalności związanych z ich wznoszeniem oraz stosunkowo niskie koszty. Jak w przypadku każdego garażu, niezależnie od technologii jego wykonania, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie jest potrzebne pozwolenie, a jedynie zgłoszenie do organu administracji budowlanej. Koszty budowy garażu z płyt warstwowych uzależnione są natomiast od jego wielkości oraz typu wybranych płyt czy wyposażenia dodatkowego.

Opracowanie:
Kozienice, Ciekawa 7
tel. 604 093 939
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz