Artykuł sponsorowany

Galwanizacja – o co w tym chodzi?

Galwanizacja – o co w tym chodzi?

Galwanizacja to proces, który nie jest popularny i powszechnie znany, ale zdecydowanie przyczynia się do podniesienia jakości używanych przez każdego z nas przedmiotów. Chodzi tu między innymi o rzeczy codziennego użytku czy artykuły przemysłowe, ale też dekoracyjne oraz biżuteryjne. Proces galwanizacji ma kilka rodzajów, a każdy z nich wykonywany jest w innym celu.

Co to jest galwanizacja i po co się ją wykonuje?

Specjalista z firmy Galwanotechnika Sp. z o.o. tłumaczy, że galwanizacja to proces przeprowadzany na przedmiotach metalowych, w którego trakcie pokrywa się je innego rodzaju metalem. Popularne rodzaje galwanizacji to:

  • chromowanie – pozwala na odnawianie starych powłok, np. samochodowych, nadając im połysk, ma właściwości antykorozyjne i wzmacniające;
  • złocenie – wykonywane zazwyczaj w celach zdobniczych, stosowane w jubilerstwie, ale także medycynie;
  • miedziowanie – zwiększa przewodnictwo prądu, stanowi dobrą bazę do nanoszenia kolejnych warstw, ma zastosowanie w elektryce i elektronice;
  • cynkowanie – wykorzystuje cynk, który ma właściwości antykorozyjne.

Moment pokrywania metalem nazywany jest kąpielą galwaniczną, a w jej trakcie, dzięki przepływowi prądu, na galwanizowanym przedmiocie tworzy się nowa powłoka. Na proces galwanizacji mają wpływ różne zjawiska elektrochemiczne, które przypisuje się używanym metalom. Galwanizacja jest przeprowadzana głównie w celu nadania wybranym przedmiotom pożądanych cech. W zależności od rodzaju galwanizacji celem procesu może być wzmocnienie, nadanie właściwości antykorozyjnych, odnowa powłoki pokrywającej dany przedmiot, poprawa wyglądu, a nawet zwiększenie możliwości przewodzenia prądu. Galwanizacji poddaje się często przedmioty, które muszą być odporne na warunki pogodowe. Promienie słoneczne oraz deszcz mogłyby skutecznie zniszczyć np. balustrady czy ogrodzenia, które nie zostałyby wcześniej poddane procesowi galwanizacji, a dokładnie cynkowaniu.


Powłoki galwaniczne – ważny element galwanizacji

Powłoki galwaniczne to elementy procesu galwanizacji. Ich podział odbywa się najczęściej ze względu na cel wykonania. Zatem w grupie powłok galwanicznych znajdują się:

  • powłoki techniczne,
  • powłoki dekoracyjne,
  • powłoki ochronne.

Oprócz wyżej opisanego podziału wyróżnia się wiele innych klasyfikacji, które najczęściej opierają się na strukturze i porowatości materiału poddawanego galwanizacji lub późniejszego jego wykorzystania. Popularny jest również model, w którym rozpatruje się powłoki pod kątem działania mechanizmu obronnego. Wtedy wyróżnia się powłoki anodowane do procesu anodowania i katodowe do procesu katodowego.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz