Materiał Partnera

Galwanizacja – jak przebiega i jakie daje korzyści?

Galwanizacja – jak przebiega i jakie daje korzyści?

Galwanizacja to proces wykorzystywany na szeroką skalę. Polega na tworzeniu metalowych powłok na rozmaitych powierzchniach. Zanim jednak możliwe będzie przeprowadzenie galwanizacji ważne jest to, aby powierzchnia przedmiotu przed tym zabiegiem była właściwie przygotowana, co pomoże uzyskać lepsze efekty. Galwanizacja daje wiele korzyści. Przedmioty poddane temu zabiegowi cechują się dobrze zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Czym dokładnie jest ten proces oraz jakie jeszcze korzyści pozwala osiągnąć?

Czym jest proces galwanizacji?

Galwanizacja to nic inne jak elektrolityczny sposób wytwarzania powłok na przedmiotach z różnych materiałów. Najczęściej galwanizacja kojarzona jest z wykonywaniem trwale przylegających powłok metalicznych. Proces ten polega na jednego metalu na innym metalu. Zazwyczaj w procesie galwanizacji wykorzystuje się:

  • chrom,
  • cynk,
  • cynę,
  • miedź,
  • nikiel,
  • złoto.

W zależności od używanego metalu, mówimy o chromowaniu, niklowaniu, cynkowaniu itd.

Przed rozpoczęciem galwanizacji konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie przedmiotów, które będą poddawane temu procesowi. Po wykonaniu tej czynności następuje kąpiel galwaniczna. Polega ona na zanurzeniu przedmiotu w elektrolicie zawierającym jony konkretnego metalu. W ten sposób powstaje powłoka galwaniczna. Galwanizacją przedmiotów powinni zajmować się specjaliści, np. z firmy Gal Stan, ponieważ proces ten wymaga dużej wiedzy na temat składu kąpieli galwanicznej, rodzaju metali, a także temperatury jaką musza mieć elektrolity.

Zalety i zastosowanie procesu galwanizacji

Galwanizacja daje wiele korzyści. Najważniejszą zaletą galwanizacji jest oczywiście bardzo wysoki poziom ochrony powierzchni, na której stosujemy ten zabieg. Powłoka galwaniczna chroni przedmiot przed działaniem korozji, a dodatkowo rzecz poddana procesowi galwanizacji cechuje się lepszym przewodnictwem elektrycznym wygląda korzystnie pod względem wizualnym. Ponadto do głównych zalet tego procesu zalicza się między innymi możliwość dotarcia do trudnodostępnych miejsc pokrywanej powierzchni. Poza tym zabieg ten gwarantuje uzyskanie idealnie równej i jednolitej powierzchni przedmiotu.

Ze względu na wiele korzyści związanych z galwanizacją, proces ten ma wiele zastosowań. Procesy galwanizacji wykorzystuje się do tworzenia powłok na przedmiotach metalowych, w celu zabezpieczenia ich przed korozją. W takich zabiegu głównie wykonuje się cynkowanie, ponieważ cynk posiada bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Galwanizacja wykorzystywana jest także przy wystrajaniu wnętrz. Głównie chodzi tu o nakładanie na przedmioty powłok np. ze złota, dzięki czemu możliwe jest stworzenie wspaniałych dekoracji. W procesie galwanizacji wykorzystuje się także inne pierwiastki, jak np. chrom, który używany jest do zabezpieczania kluczy i innych narzędzi spotykanych w warsztatach. Chromowanie pozwala zabezpieczyć przedmiot przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Opracowanie:
Opacz-Kolonia, Środkowa 53
tel. 692 587 032
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz