Materiał Partnera

Galeria zdrowia, czyli nowoczesna przychodnia wieloprofilowa

Galeria zdrowia, czyli nowoczesna przychodnia wieloprofilowa

Nowoczesne placówki medyczne nie ograniczają się dziś do jednego profilu, a w związku z niedoskonałością opieki, jaką oferują przychodnie publiczne, konkurencyjną ofertę tworzą lekarze zrzeszający się w wielokierunkowych przychodniach z doskonałym wyposażeniem i własnym centrum diagnostycznym.

Kompleksowa opieka zdrowotna

Podstawowym założeniem takich dużych, wieloprofilowych przychodni czy też centrów medycznych jest kompleksowe świadczenie usług w zakresie diagnostyki, profilaktyki, leczenia i rehabilitacji. Istotą jest stworzenie takiego ośrodka, w którym diagnoza i leczenie następują w jak najkrótszym czasie, najlepiej podczas jednej wizyty. Często problemy, jakie pojawiają się u pacjentów, wymagają szybkiej konsultacji lekarza innej specjalizacji. W tradycyjnej służbie zdrowia zazwyczaj oznacza to wystawienie skierowania, zapisanie się i czekanie, niekiedy nawet wiele miesięcy, na spotkanie z lekarzem. Wielofunkcyjne centra medyczne rozwiązują ten problem, łącząc wiele przychodni specjalistycznych pod jednym dachem, dzięki czemu z takich konsultacji można skorzystać natychmiast, albo w najbliższych dniach.

Wieloprofilowość nie jest zjawiskiem nowym, bowiem już w tradycyjnych przychodniach rejonowych poza internistami przyjmowali też ginekolodzy, stomatolodzy, a niekiedy też okulista lub laryngolog. Nowoczesne placówki łączą jednak w swojej siedzibie wiele różnych specjalizacji lekarskich, w tym niektóre bardzo rzadkie lub służące konkretnej grupie przewlekle chorych pacjentów. Do takich zalicza się na przykład hematolog lub diabetolog. Wśród innych specjalizacji można wymienić nefrologa, onkologa, psychoterapeutę, chirurga naczyniowego czy też gastroenterologa. W poradni można też skorzystać z pomocy masażysty.

Przychodnie specjalistyczne

Gabinety lekarzy różnych specjalności to tylko część nowoczesnego centrum medycznego. W obszarze jego działalności mieści się jeszcze więcej, a mianowicie całe specjalistyczne przychodnie. Różnica pomiędzy taką przychodnią a gabinetem sprowadza się do tego, że ta pierwsza posiada ściśle wydzieloną strefę z odpowiednim wyposażeniem, możliwością wykonywania specjalistycznych badań i kilkoma lekarzami danej specjalności, mogącymi konsultować swoje diagnozy. W przychodni specjalistycznej można też przeprowadzać podstawowe zabiegi pod warunkiem, że posiada ona odpowiedni gabinet zabiegowy. W nowoczesnej chorzowskiej galerii zdrowia NZOZ Medica funkcjonują przychodnie: hematologiczna, diabetologiczna, ginekologiczna i urologiczna, a także szeroko rozumiana stomatologia włącznie z gabinetem ortodontycznym oraz poradnia zdrowia psychicznego.

Galeria Zdrowia Medica – jak mówi jej przedstawiciel – to wyspecjalizowana placówka stworzona z myślą o kobietach i kompleksowym, wielowymiarowym podejściu do każdej z pacjentek. Do ich dyspozycji pozostają lekarze aż 26 specjalizacji oraz specjalistyczne wyposażenie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie chorób oraz ich leczenie.

Badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne pełnią ważną rolę w wykrywaniu chorób, ich leczeniu i zapobieganiu im, bowiem pozwalają „zajrzeć” do wnętrza organizmu i sprawdzić, co nie funkcjonuje w nim tak, jak powinno. Posiadanie odpowiedniej aparatury to kolejny plus nowoczesnych centrów medycznych, w których z aparatury USG lekarz może korzystać nawet bezpośrednio w swoim gabinecie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku takich specjalności, jak ginekologia czy urologia, z kolei u kardiologa niezbędny jest aparat do pomiarów EKG. Urządzenia diagnostyczne nie są tanie, dlatego posiadanie tych najlepszych, w tym tak cennego tomografu komputerowego czy aparatury do rezonansu magnetycznego, możliwe jest tylko w prywatnych przychodniach, w których opłaty pacjentów stanowią dochód sprzyjający utrzymaniu centrum.

Wśród typowych badań diagnostycznych wykonywanych w nowoczesnym centrum znajdują się USG piersi, biopsje, tomografie komputerowe, rezonanse magnetyczne, prześwietlenia rentgenowskie. Obejmują one różne obszary organizmu, pokazując pełny obraz zmian, jakie w nim zachodzą.

Lekarz przez Internet

Jedną z opcji, jakie wprowadzają dziś nowoczesne centra medyczne, jest możliwość umawiania wizyt i konsultacji za pośrednictwem Internetu. To nie tylko prosty, ale i wygodny sposób, pozwalający uniknąć oczekiwania na wolną recepcjonistkę i prowadzenia rozmów telefonicznych. Internet ma też tę zaletę, że wizytę można zamówić o każdej porze dnia i nocy, a przy okazji dowiedzieć się, jakie są wolne terminy do lekarza i co dany lekarz oferuje. Wizyty zamawiane przez Internet to również wygoda dla zapominalskich, bowiem skorzystać z takiej możliwości można zawsze, nawet jadąc tramwajem czy będąc w kinie, jeśli korzystamy z telefonu z dostępem do sieci. Każda taka wizyta jest potwierdzana telefonicznie, a wiele placówek stosuje też swój własny system przypominania, wysyłając wiadomość tekstową lub e-mail do pacjenta. To nie tylko komfort leczenia, ale też mniej stresu, lepsza organizacja i pewność, że do specjalisty zawsze trafimy na czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz