Artykuł sponsorowany

Gabinet Weterynaryjny Puszek - Jak radzić sobie z problemami behawioralnymi zwierząt?

Gabinet Weterynaryjny Puszek - Jak radzić sobie z problemami behawioralnymi zwierząt?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zwierzęta są oddane i wierne. Przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem jest bardzo silna, a jej trwałość warunkują wszelkie zachowania. Wychowanie zwierzęcia to długi i jednocześnie trudny proces. Decydując się na posiadania pupila, warto wiedzieć jakie problemy behawioralne mogą nas spotkać i jak możemy sobie z nimi radzić.

Co musisz wiedzieć o medycynie behawioralnej zwierząt?

Medycyna behawioralna zwierząt pojawiła się dość niedawno, jako jedna z gałęzi medycyny weterynaryjnej. Określa się ją mianem odpowiednika psychiatrii, którą należy łączyć z psychologią ludzi. Medycyna behawioralna to ogólna ocena zachowania zwierzęcia - spojrzenie na jego zachowanie oraz zdrowie fizyczne. Podkreśla się również wzajemny wpływ na sferę psychiczną i somatyczną. Medycyna behawioralna zwierząt pozwala na leczenie ich zaburzeń zachowania, takich jak lęk czy zaburzenia nastroju.

Rozpoznanie źródeł problemu

Diagnozę dotyczącą zaburzeń behawioralnych zwykle zaczyna się od wykluczenia chorób, które mogły przyczynić się do jej powodowania. Brak problemów somatycznych nie jest jednak wystarczające, by jednoznacznie stwierdzić, co ma wpływ na zaburzenie zachowania. Wówczas wykonuje się badanie behawioralne, które dostarcza konkretne powody, świadczące o problemie w zachowaniu zwierzęcia. Specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego Puszek objaśnia, że nie należy szukać chorób wyłącznie w psychice.

Zdarza się, że całkowite wyleczenie choroby somatycznej jest niemożliwe. Wówczas stosuje się terapię behawioralną. Takie rozwiązanie dotyczy na przykład starych psów z demencją, których kłopotliwe zachowania mają związek ze zmianami w mózgu.

Problemy

Jednymi z najczęstszych problemów behawioralnych zwierząt są strach i fobie. Są one wywoływane przez wszelkiego rodzaju dźwięki (huk, burza, gwar uliczny) lub konkretne bodźce, np. odbicie w lustrze czy śliska podłoga. Szczekanie, wycie, niszczenie mieszkania pod nieobecność właściciela to również problemy behawioralne. Zalicza się do nich również: lęk uogólniony, znakowanie moczem, dezorientacja i zaburzenia snu.

Problemów może być znacznie więcej, a konsultacja jest równie przydatna w podjęciu decyzji o posiadaniu zwierzęcia oraz wtedy, gdy spodziewamy się przyjścia na świat dziecka, bądź decydujemy się na kolejne zwierzę.

Gabinet Weterynaryjny Puszek już od 1994 roku świadczy usługi w branży weterynaryjnej. Dbają o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania. Można zadzwonić lub przyjść do siedziby w Częstochowie lub Rędzinach, województwo śląskie.

Opracowanie:
Częstochowa, Rakowska 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz