Artykuł sponsorowany

Funkcjonalne i estetyczne rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych

Funkcjonalne i estetyczne rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych

Moskitiery to bardzo przydatne akcesoria okienne. Chronią wnętrza domów i mieszkań przed inwazją owadów. Dzięki temu w lecie okna mogą być otwarte cały dzień i noc. Nowoczesne modele znakomicie wywiązują się z tego zadania. Dodatkowo są trwałe i estetycznie wykonane, można je z łatwością wkomponować w bryłę budynku. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie wersje moskitier są montowane przy oknach i drzwiach.

Z czego powstają moskitiery na wymiar?

Moskitiery chronią domowników przed insektami, ale nie zasłaniają widoków z okien. Do tego gwarantują swobodny przepływ świeżego powietrza. Ważnym elementem każdej moskitiery jest siatka z drobnymi oczkami wykonana z włókna szklanego powlekanego PCV. Tańsze egzemplarze są dostępne w wersji gotowej lub przycina się je na wymiar. Czasem jest to sama siatka, którą należy przymocować do ramy okiennej przy pomocy taśmy klejącej dwustronnej. Nieco droższe akcesoria obszyte taśmą tekstylną mocuje się tak samo. Trochę lepszy sposób montażu oferują moskitiery na rzepy. Maja taśmy składające się z dwóch elementów. Pierwszy należy przykleić do ramy okiennej a drugi wszyć w siatkę. Następnie przesłona zaczepia się na rzepie, można ją łatwo ściągnąć i oczyścić.

Estetyczne rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych

Warto wiedzieć, że moskitiery okienne i drzwiowe opisane do tej pory działają tylko doraźnie. Sposób ich montażu nie jest skuteczny na dłuższa metę. Taśma klejąca z czasem traci swoje właściwości. Dlatego lepiej jest postawić na moskitiery ramkowe, które składają się z:

  • ramki z tworzywa PCV lub częściej profili aluminiowych,
  • siatki z włókna szklanego lub polichlorku winylu,
  • bezinwazyjnych obrotowych zaczepów lub magnesów,
  • w wersji drzwiowej stosowane są zawiasy stałe albo samozamykające.

Zawiasy samozamykające albo stałe są stosowane, ponieważ moskitiery drzwiowe muszą się otwierać i zamykać. W pierwszej wersji przy zamykaniu wystarczy puścić ramę a zawiasy załatwią resztę. W drugiej osoba wchodząca musi ją zamknąć tak samo jak drzwi.

Moskitiery opisane powyżej późną jesienią należy ściągnąć i schować w domu by nie uległy uszkodzeniu. W przypadku ostatniego z cenionych rodzajów nie trzeba tego robić. Okienne moskitiery rolowane instaluje się na ramie lub we wnęce okiennej czy drzwiowej od zewnętrznej strony. Wyglądają podobnie do rolet zaciemniających, są wyposażone w kasetę i rozwijają się poziomo. Po zwinięciu siatka chowa się w kasecie, dlatego przesłony nie trzeba demontować na zimę. Wersje drzwiowe oferowane przez PPUH Plus, firmę zajmującą się produkcją i montażem moskitier i rolet, działają nieco inaczej. Rozwijają się poziomo, bowiem kaset jest zamontowana na bocznej części wejścia wyznaczającej wysokość. Tylko prowadnice mocowane są na górze i dole otworu drzwiowego.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz