Materiał Partnera

Funkcjonalna zabudowa balkonu – nowy wymiar komfortu

Funkcjonalna zabudowa balkonu – nowy wymiar komfortu

Tęsknota za przebywaniem na świeżym powietrzu doskwiera wielu osobom. Zwłaszcza tym, które przez lata mieszkały w domach jednorodzinnych lub też często przebywają na działce. Małe i ciasne mieszkania w blokach nie zapewniają takiego komfortu. Można go poprawić, decydując się na zabudowę balkonu.

Balkon w zastępstwie ogrodu

Balkony są obecnie standardowym wyposażeniem większości mieszkań. Nie zawsze zapewniają odpowiedni komfort tym, którzy chcą często przebywać w takiej przestrzeni. O ile w okresie letnim można sobie pozwolić na ucztowanie przy ustawionym na powietrzu stoliku albo spróbować poopalać się na leżaku, o tyle zimą balkon praktycznie traci swoją użyteczność.

Zabudowa to sposób na przedłużenie okresu, w którym jest on wykorzystywany. W ten sposób możliwe jest też rozbudowanie jego funkcji do roli schowka, w którym panują niższe temperatury. Zabudowanie balkonu sprawia ponadto, że mieszkanie staje się bezpieczniejsze i mniej podatne na włamania z pozycji dachu, a dodatkowa szklana ściana korzystnie wpływa na ograniczanie strat energii cieplnej w czasie mroźnych zim.

Systemy zabudowy balkonów, jakie produkuje firma Alumark Plus. FHU to idealne konstrukcje do stworzenia kompletnej osłony przypominającej zamknięty przeszklony ogród zimowy. Różnica sprowadza się jedynie do tego, że nie ma w nim systemu grzewczego, a podniesienie temperatury wymaga wykorzystania wolno stojących grzejników.

Dostępne w ofercie gotowe profile aluminiowe są przystosowane do szybkiego montażu z możliwością przystosowania ich układu do każdego typu balkonu.  Decydując się na taką zabudowę, można też wybierać pomiędzy różnymi elementami dodatkowymi, jak profile maskujące, okapniki, profile lakierowane proszkowo, specjalne zamki chroniące przed intruzami z zewnątrz, a nawet szyby w określonym kolorze. W wyposażeniu przewidziane są też siatki chroniące przed owadami i zwierzętami.

Zalety konstrukcji do zabudowy balkonów

Podstawowym walorem produkowanych elementów jest wykonanie ich z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego aluminium. Taki materiał nie tylko nie obciąża samego balkonu, ale też jest łatwy do zmontowania bez tworzenia specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Aluminium wyróżnia też wysoka odporność antykorozyjna, dzięki czemu tworzone konstrukcje są wytrzymałe i zachowują estetykę przez wiele lat.

Wśród proponowanych rozwiązań można znaleźć trzy różne rodzaje zabudowy balkonu: jedynie zestaw przesuwnych okien od wysokości balustrady do sufitu albo pełne zabudowanie balkonu od poziomu podłogi. W tym drugim przypadku przestrzeń mogą wypełniać wysokie drzwi przesuwne lub kombinacja okien i płyt z poliwęglanu.

Każda z tych form zabudowy ma swoje dobre i złe strony. Przeszklone drzwi są droższe i bardziej podatne na stłuczenia, ale zapewniają większy dostęp światła. Płyta z poliwęglanu zaś zaciemnia wnętrze, jednak jest mniej kosztowna, trwalsza i zasłania dolną część balkonu przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Zalety zabudowy balkonu można mnożyć, poczynając od ochrony termicznej, przez bezpieczeństwo domu, po ochronę przestrzeni balkonu przed letnimi i zimowymi opadami czy silnym wiatrem. To idealny schowek na zimujące rośliny, przetwory, zapasy żywności, a nawet na rower, który nie zmieści się w piwnicy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz