Materiał Partnera

Funkcje poziomych stałych systemów asekuracji

Funkcje poziomych stałych systemów asekuracji

Systemy asekuracji są to elementy zabezpieczające pracowników wykonujących prace na dużych wysokościach oraz w dostępie linowym. Upadki z dużej wysokości podczas prac na dachu lub napraw elewacji są jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia ciała, kalectwa, a nawet śmierci pracownika, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im ochronę w postaci sprzętu asekuracyjnego.

Co składa się na poziomy system asekuracji?

System asekuracji linowej składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest urządzenie kotwiczące, które montowane jest bezpośrednio na budynku lub może być tam umiejscowione na stałe. Do niego przyłączony zostaje podzespół amortyzująco-łączący, który ułatwia pracownikowi dostęp do danej strefy roboczej. Ostatnim i z punktu widzenia pracownika umożliwiającym pracę na wysokościach elementem są szelki bezpieczeństwa, czyli uprząż powstrzymywania spadania, tłumaczą szczegółowo pracownicy firmy Tractel. Sposób wykonania poszczególnych elementów jest podyktowany szczegółowymi dyrektywami. 

Rodzaje systemów asekuracyjnych

Bezpieczeństwo pracowników zależy także od sposobu zamontowania barierek oraz punktów kotwiczenia. Istotna jest taka organizacja pracy, która nie wymaga zmiany punktów asekuracyjnych w czasie pracy.  Systemy te można określić również jako powstrzymujące przed upadkiem, czyli takie, gdzie nie dopuszcza się do uderzenia o człowieka o ziemię oraz ograniczać szarpnięcie liny. Drugim wariantem są systemy niedopuszczające do powstania upadku, czyli takie, które nie pozwalają na zbliżenie się pracownika bliżej niż 0,5 metra od miejsca zagrożenia upadkiem. 

Miejsce wykorzystywania poziomych systemów asekuracyjnych

Systemy te stosowane są m.in. w budownictwie oraz alpinistyce przemysłowej. Wśród czynności wymagających takie zabezpieczenia wymienia się mycie okien w wysokich biurowcach, czyszczenie świetlików, prace dekarskie, odśnieżanie oraz zbijanie sopli czy przegląd systemów fotowoltaicznych. Elementów poziomego systemu asekuracji można także szukać w aktywnościach związanych ze wspinaczką. Służą one zarówno ochronie, ale też amortyzacji szarpnięć. Systemy wykorzystywane w przemyśle muszą charakteryzować się wytrzymałością na wysokie obciążenia tak, aby zapewniały bezpieczeństwo pracownikowi, ale były w stanie także transportować potrzebny mu sprzęt.

Opracowanie:
Warszawa, Bysławska 82
tel. 22 616 42 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz