Artykuł sponsorowany

Fumigacja – niezawodny sposób na insekty i nie tylko

Fumigacja – niezawodny sposób na insekty i nie tylko

Owady, gryzonie, insekty lub drobnoustroje to nieodłączni towarzysze człowieka. Ich obecność może powodować straty materialne, a niekiedy także stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby tego uniknąć, trzeba działać. Jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania różnego rodzaju szkodników jest fumigacja.

Skuteczność w działaniu

Fumigacja to metoda gazowa likwidacji drobnoustrojów, insektów, a nawet gryzoni polegająca na stosowaniu preparatów chemicznych tworzących lotne związki, czyli opary. Substancje te, zwane fumigatami, są rozpylane w formie gazu, dzięki czemu przenikają do najmniej dostępnych miejsc, gwarantując znaczną efektywność likwidacji wszelakich szkodników. Najczęściej użytkowanym obecnie fumigatorem jest fosforowodór, stanowiący alternatywę dla bromku metylu, który został odrzucony z powodu negatywnego wpływu na otaczające środowisko. Ze względu na wysoką toksyczność użytych substancji, zwalczanie szkodników tą metodą, wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi. Dlatego też nie należy jej stosować samodzielnie, ale zlecić ją wykwalifikowanym specjalistom świadczącym tego typu usługi, na przykład firmie Insekt z Pleszewa. Proces fumigacji odbywa się zazwyczaj w szczelnie zamkniętych komorach lub pomieszczeniach, dzięki czemu wydajność wprowadzanego środka znacznie wzrasta. W tym czasie zarówno ludzie, jak i zwierzęta muszą opuścić dany obiekt. Zabieg gazowania wymusza zazwyczaj także wyłączenie z użytkowania obiektów czy pomieszczeń sąsiadujących z miejscem, gdzie wykonywana jest fumigacja. Wokół niego tworzy się strefę bezpieczeństwa, którą należy odpowiednio oznakować. Po zakończeniu całego procesu trzeba również pamiętać o odgazowaniu, czyli usunięciu fosforowodoru z gazowanych pomieszczeń i surowca.

Kiedy stosujemy fumigację?

Metoda ta to jeden z najbardziej popularnych sposobów zwalczania różnego rodzaju szkodników drewna. Najczęściej stosuje się ją w przypadku obecności insektów w opakowaniach drewnianych, takich jak skrzynie lub palety. Jest to wymagane w transporcie międzynarodowym, poza granicami Unii Europejskiej oraz między niektórymi krajami członkowskimi. Działanie to ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się szkodników pod postacią zarodków, nasion czy jajeczek. Jeśli chodzi o drewno, to zabieg ten wykonuje się również w przypadku różnego rodzaju konstrukcji drewnianych (np. więźb dachowych), a także przy zabezpieczaniu obiektów sakralnych, muzeów lub skansenów, które niejednokrotnie posiadają nie tylko konstrukcję, ale również wnętrze wykonane z drewna. Likwidacja szkodników metodą fumigacji stosowana jest ponadto w rolnictwie, jako ochrona przed zniszczeniem przez insekty zbiorów zbóż zgromadzonych w silosach lub magazynach. Doskonale sprawdza się również do niszczenia szkodników, nicieni, grzybów i chwastów znajdujących się w glebie. Zabieg ten daje także możliwość przedłużenia żywotności papierowych akt, archiwów, dokumentów i innych antyków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz