Artykuł sponsorowany

Frezowanie kominów – na czym polega ta usługa kominiarska?

Frezowanie kominów – na czym polega ta usługa kominiarska?

Frezowanie kominów to jedna z usług wykonywanych przez profesjonalnych kominiarzy. Ma na celu poszerzenie komina w sposób bezinwazyjny – bez konieczności wyburzania go. Usługę tę wykonuje się, gdy komin jest nieszczelny lub istnieją problemy z jego drożnością, a także w innych sytuacjach. Zobacz, na czym polega ta nowoczesna metoda i jakie są jej zalety.

Na czym polega frezowanie kominów?

Frezowanie to jeden z najważniejszych i najtrudniejszych zabiegów, jakie oferują firmy kominiarskie. Technika ta pozwala w sposób bezinwazyjny poszerzyć komin poprzez powiększenie jego szybu.  Stosuje się ją np. w celu zainstalowania wkładu kominowego, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów naprawy komina.

Zazwyczaj, gdy pojawiały się problemy z drożnością tej instalacji, konieczny był remont komina, polegający na rozkuwaniu całej jego konstrukcji lub przebudowie jego górnej części. Metoda ta była jednak czasochłonna, kosztowna i inwazyjna, dlatego frezowanie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla tego typu problemów.

Metodę tę stosuje się przede wszystkim w przypadku kominów wykonanych z cegły, za pomocą specjalistycznego urządzenia - frezarki kominowej. Frezarka, działając od wewnątrz komina, usuwa zbędne warstwy:

  • cegieł,
  • zaprawy,
  • betonu,
  • oraz gruzu.

Frez kominowy działa tylko wewnątrz komina, dlatego w ten sposób można bez ingerowania we wnętrze domu lub mieszkania zrekonstruować uszkodzony czy nieszczelny system kominowy. Specjaliści z firmy Adam Orell Usługi kominiarskie świadczący usługi frezowania kominów twierdzą, że dzięki zastosowaniu frezowania, w bezpieczny sposób można oczyścić szyb i powiększyć jego przekrój wewnętrzny - typowy komin o wymiarach 14 × 14 cm z zastosowaniem tej metody może uzyskać średnicę aż 20 cm.

Frezowanie kominów – kiedy się je wykonuje?

Frezowanie komina wykonuje się zazwyczaj, kiedy przepływ spalin przez system kominowy nie odbywa się płynnie i konieczne jest udrożnienie przewodu. Technika ta pozwala na zwiększenie jego przepustowości, zapewniając pełną szczelność komina, bez konieczności przemurowywania. Całość działań, czyli uszczelnienie oraz poszerzenie komina odbywa się od wewnątrz instalacji, bez konieczności remontów i przebudowy. Niedrożność to jednak niejedyna sytuacja, gdy frezowanie komina jest najlepszą metodą jego poszerzenia.

Powiększenie przewodu kominowego jest zalecane również w sytuacji, gdy planujemy instalację nowego systemu grzewczego. Podłączenie kotła, kominka lub innego urządzenia grzewczego wytwarzającego więcej ciepła niż obecne może wiązać się z koniecznością skorzystania z pomocy kominiarskiej.

Frezowanie wykonuje się również w przypadku wykrycia nieszczelności w przewodzie kominowym. Najskuteczniejszą metodą usunięcia nieszczelności jest bowiem montaż wkładu kominowego, na którego potrzeby zazwyczaj konieczne jest poszerzenie przewodu.

 

Warto pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych zarówno frezowanie komina, jak i wszelkie inne naprawy systemu kominowego powinny być przeprowadzane przez profesjonalistów.

Opracowanie:
Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4
tel. 601 780 810
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz