Artykuł sponsorowany

Frezowanie cyrkonu pod koronę

Frezowanie cyrkonu pod koronę

Dzisiejsza protetyka dąży do tego, aby materiały na uzupełnienia protetyczne takie jak korony zębowe były coraz trwalsze i wysokie estetycznie. Między innymi zapewnia to surowiec zwany tlenkiem cyrkonu, który stanowi podbudowę sztucznej korony zębowej. Jego zaletą jest łatwość w procesie zaprojektowania i wyprodukowania, a także świetna adaptacja z organizmem człowieka.

Tlenek cyrkonu w protetyce

Tlenek cyrkonu stosowany jest dzisiaj w protetyce na podbudowy korony głównie dzięki swojej wysokiej trwałości. Potwierdza ją między innymi takie zastosowywanie tego surowca jak tarcze hamulcowe samochodów sportowych, czy elementy sztucznych stawów biodrowych. Nie tylko jednak trwałość jest ważnym powodem popularyzowania cyrkonu w protetyce. Ważne jest również bezpieczeństwo. Tlenek cyrkonu jest wykorzystywany w medycynie od przeszło 40 lat, co pozwoliło między innymi wykluczyć jego związek z występowaniem alergii. Surowiec ten jest zatem w pełni bezpieczny dla organizmu każdego człowieka, a takie właściwości jak idealna gładkość oraz izolacyjność termiczna wpływają na szerokie zastosowanie cyrkonu w protetyce. To właśnie tego typu podbudowy pod korony i mosty wykonuje renomowana oraz innowacyjna Pracownia protetyczna ASP, która dostarcza uzupełnienia protetyczne – m.in. protezy biofunkcjonalne BPS, protezy szkieletowe, protezy osiadające, szyny –  ponad kilkunastu gabinetom dentystycznym.

Projekt w technice CAD/CAM

Przed właściwym procesem frezowania cyrkonu pod koronę bardzo ważne jest przygotowanie wycisku zębów. Standardowym działaniem są wyciski woskowe, ale najlepsze gabinety dentystyczne współpracują z pracowniami protetycznymi posiadającymi między innymi skanery D900 z kamerami 3D. To właśnie one są częścią technologii CAD/CAM, która pozwala na przetworzenie obrazu z kamery do przestrzeni wirtualnej, gdzie w specjalistycznym oprogramowaniu zostanie przygotowany projekt 3D korony z podbudową tlenku cyrkonu.

Proces frezowania

Proces frezowania jest dzisiaj bardzo mocno zautomatyzowany, a samo działanie wytworzenia danej podbudowy pod koronę przebiega na podstawie skrupulatnie wykonanego projektu w odpowiednim oprogramowaniu. Dzięki temu frezowanie korony w rollingu z tlenku cyrkonu przebiega bardzo dokładnie, co pozwala pacjentowi uzyskać wypełnienie idealne, co do jednego milimetra. Warto wiedzieć przy tym, że przy procesie frezowania istotna jest jakość tlenku cyrkonu. Zawsze pracownia protetyczna określa zatem skład surowca, a także jego gęstość, porowatość, wielkość ziaren, twardość (Vikersa), wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na zginanie, moduł elastyczności, a także wytrzymałość na pęknięcia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz