Materiał Partnera

Fornirowanie mebli

Fornirowanie mebli

Fornir to bardzo cienkie płaty drewna, pozyskiwane w wyniku ścinania zewnętrznej warstwy. Fornir wykorzystuje się w branży meblarskiej, występuje m.in. w okleinach, sklejkach, a nawet płytach wiórowych. Zobacz, jakie są rodzaje forniru i w jakim celu się go wykorzystuje.

Czym jest fornir?

Fornir bardzo często błędnie uznawany jest za okleinę lub laminat. Nic bardziej mylnego, bowiem fornir jest naturalnym drewnem. Płaty forniru mają od 0,1 do maksymalnie 3 milimetrów grubości – można to porównać do grubości kartki papieru. Jest powszechnie stosowany w branży meblarskiej, nakleja się go na drewniane elementy, aby nadać meblom wyrazistego wyglądu i  uwydatnić słoje. Fornir często stosuje się także w budownictwie, wykorzystując go do budowy ścianek działowych –  powiedział Janusz Haraziński z pracowni tapicerskiej Meblo-Komfort

Fornir naturalny

Naturalny fornir pozyskuje się poprzez skrawanie ściętych pni drzew w celu otrzymania płatów drewna o grubości ok. 0,1-0,5 mm. Pojedyncze arkusze łączy się w wiązki, pamiętając o zachowaniu takiej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia – to pozwala na wierne zachowanie ciągłości słojów oraz spójnego odcienia kolorystycznego. Zaletą forniru jest to, że zapewnia w 100% naturalny wygląd, ale nie odkształca się i nie skrzypi. Fornir do złudzenia przypomina lite drewno, ale nigdy się nie deformuje.

Fornir modyfikowany

Fornir modyfikowany pozyskuje się z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej lub Gwinei. Drewno po skrawaniu ma formę arkusza, z którego dokładnie usuwa się wszelkie niedoskonałości, barwi go i klei boki. Tak przygotowane arkusze układane są w stosy i prasowane. Fornir modyfikowany charakteryzuje się idealnie przygotowanym wzorem, spójnym odcieniem i strukturą słojów drewna. Każdy arkusz wygląda identycznie i nie posiada żadnych skaz, dlatego jego wygląd jest daleki od naturalnych cech drewna.

Ekofornir

Ekofornir nazywany jest również okleiną CPL. Jest najodporniejszym na uszkodzenia materiałem wykorzystywanym do wykańczania mebli, a w szczególności drzwi. CPL jest również bardzo odporny na działanie promieni UV. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest szeroko stosowany zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Ekofornir jest zarówno trwały, jak i elegancki – można otrzymać go nie tylko w kolorze drewna, ale także w modnych, jednolitych barwach. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz