Artykuł sponsorowany

Formy opodatkowania - na jakie możesz postawić?

Formy opodatkowania - na jakie możesz postawić?

Masz zamiar założyć swoją firmę? Może już to zrobiłeś i jesteś właśnie na etapie wyboru formy opodatkowania swojego biznesu? Podatek dochodowy od osób fizycznych może być uiszczany w różnej formie. Przedstawimy Ci teraz cztery podstawowe formy, na jakie możesz postawić. Uprzedzamy jednak, że wybór powinien zależeć od rodzaju przedsiębiorstwa, czy uzyskiwanych dochodów. Dlatego najlepiej zgłosić się do biura rachunkowego po poradę!

Cztery podstawowe formy opodatkowania - sprawdź je!

Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę osobową możesz odprowadzać podatek na zasadach ogólnych, z pomocą karty podatkowej, ryczałtu i w formie podatku liniowego. Opiszemy każdą z możliwości.

  • Podatek na zasadach ogólnych

Najpopularniejsza forma opodatkowania w Polsce. Wysokość podatku uzależniona jest od przychodów. Jeśli rocznie w firmie przychody są mniejsze lub równe 85 528 złotych to płacisz 18%. Z kolei, kiedy przekraczasz ten próg, podatek wynosi 32%. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania. Ponadto możliwość korzystania z ulg podatkowych. Wady? Przede wszystkim spory podatek procentowy po przekroczeniu wyżej wspomnianej granicy. Konieczne jest także prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, co jest zadaniem skomplikowanym. Księgę powinno prowadzić biuro rachunkowe, będziesz miał wtedy pewność, że wszystko jest skrupulatnie zapisywane.

  • Ryczałt

Forma opodatkowania, z której nie wszyscy mogą skorzystać. Podstawowym warunkiem jest tutaj dochód przedsiębiorstwa z poprzedniego roku, nie może on przekraczać 250 tysięcy euro. W zależności od prowadzonej działalności stawka podatku będzie wynosić od 3 do 20 procent. Zalety tej formy opodatkowania? Możliwość płacenia bardzo niskiego podatku, możliwość wzięcia kredytu podatkowego, czy brak ksiąg podatkowych do prowadzenia. Z wad można wymienić brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu lub brak opcji rozliczania się wraz ze współmałżonkiem. Ryczałt to jednak dobra opcja, szczególnie dla mikro i małych firm.

  • Karta podatkowa

Przejdźmy do trzeciej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. To zryczałtowana forma opodatkowania, a wysokość samego podatku ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego. Weźmie wtedy pod uwagę rodzaj działalności, ilość zatrudnionych, czy nawet Twój wiek! Wady wyboru karty podatkowej? Nie możesz odliczać kosztów uzyskania przychodu, rozliczać się ze współmałżonkiem i nie masz prawa do kredytu podatkowego. W zaletach znalazły się za to: jednolita wysokość podatku, czy brak konieczności składania zeznań i deklaracji podatkowych.

  • Podatek liniowy

W tym przypadku podatek jest jeden i wynosi zawsze 19% - bez względu na wysokość przychodów w danej firmie! To zasada, ale jednocześnie zaleta. Jak przedstawiają się wady? Konieczność prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, brak możliwości odliczania kwoty wolnej od podatku, czy rozliczania się ze współmałżonkiem. Można tutaj także dodać brak prawa do kredytu podatkowego.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wiesz już, jakie masz możliwości, jeśli chodzi o formy opodatkowania Twojej nowej firmy lub spółki osobowej. Wybór może być trudny, dlatego lepiej skorzystać z pomocy sprawdzonego biura rachunkowego, między innymi firmy Księga, którą prowadzi Pani Joanna Wasilewska. Rzetelne usługi na wysokim poziomie, doradztwo, spora wiedza, przy tym naprawdę szeroka oferta. Wybierz się tam na poradę, a później zleć prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów lub ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych na bieżąco.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz