Artykuł sponsorowany

Formy opodatkowania działalności – dowiedz się o nich więcej!

Formy opodatkowania działalności – dowiedz się o nich więcej!

Przedsiębiorca, który planuje założyć działalność gospodarczą, musi liczyć się z koniecznością wyboru właściwej formy opodatkowania działalności. Najczęściej wybór pada na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek na zasadach liniowych. Jeżeli rodzaj świadczonych usług na to pozwala, można także rozliczać się na zasadach karty podatkowej. Dowiedz się więcej o każdej formie opodatkowania działalności.

Formy opodatkowania działalności

Wyboru formy opodatkowania dokonuje się podczas składania wniosku CEIDG w Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania. Oczywiście warto wcześniej dokładnie przeanalizować poszczególne formy, ich wady i zalety, a następnie wybrać tę, która okaże się najkorzystniejsza. Z pomocą w tym wyborze przychodzi Biuro Rachunkowe Tax Venture Dominika Bysiec, którego właścicielka ma wieloletnie doświadczenie i certyfikat księgowy.

Pierwszą możliwą formą opodatkowania działalności jest karta podatkowa. Jest to najprostszy sposób odprowadzania podatku, a jednocześnie możliwy tylko w wybranych sytuacjach (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i świadczonych usług). Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowania w formie karty podatkowej, mogą liczyć na:

  • niską stawkę podatku,
  • brak konieczności prowadzenia skomplikowanej ewidencji,
  • brak konieczności składania rocznej deklaracji PIT.

W przypadku, gdy dochody Twojej firmy znacznie spadły, a nawet poniosłeś stratę, musisz odprowadzić należną zaliczkę na podatek dochodowy. Kolejnym minusem jest brak możliwości odliczania ulg.

Podatek na zasadach ogólnych, tak samo, jak podatek liniowy, naliczany jest od osiągniętego dochodu, jednak tutaj występuje próg podatkowy. Wynosi on 85 528 złotych, a jego przekroczenie oznacza konieczność zastosowania wyższej stawki podatkowej, która wynosi 32% (normalnie jest to 18%). Niewątpliwą zaletą jest możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem, korzystanie z wszystkich ulg i wliczanie kosztów prowadzonej działalności.

Jeżeli chodzi o podatek na zasadach liniowych, to obowiązuje tutaj jednolita stawka, 19%. Poza tym właściciel firmy, który rozlicza się w ten sposób, zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie może odliczyć kwoty wolnej od podatku, ani rozliczać się ze współmałżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek od osiąganych przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak sama nazwa wskazuje, naliczany jest od osiąganych przez daną firmę przychodów. W 2021 roku zostały wprowadzone pozytywne zmiany, dzięki którym wysokość stawki ryczałtu dla wolnych zawodów została zmniejszona z 20 do 17%. Co więcej, limit przychodów, które umożliwiają skorzystanie z tej formy opodatkowania, został zwiększony do 2 mln Euro. Wadą ryczałtu jest na pewno brak możliwości odliczania kosztów prowadzonej działalności i korzystania z większości dostępnych ulg.

Natomiast na pewno korzyścią, jaką przynosi przedsiębiorcom, rozliczanie się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest możliwość opłacania zaliczek na podatek co kwartał.

Opracowanie:
Brzesko, Głowackiego 30 lok. 1
tel. 698 921 203
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz