Materiał Partnera

Folia poliolefina – czym właściwie jest?

Folia poliolefina – czym właściwie jest?

W wielu branżach bardzo duże znaczenie mają opakowania, nie zależnie od tego, jaki jest to produkt. Bardzo często jako opakowanie służy nam folia. Jedną z nich jest folia poliolefina, którą można wykorzystywać jako opakowanie dla najróżniejszych przedmiotów z różnych branż. Często stosuje się ją do pakowania żywności oraz przedmiotów przemysłowych. Czym dokładnie jest folia poliolefinowa oraz jakie ma cechy charakterystyczne?

Czym jest folia poliolefina i gdzie się ją stosuje?

Folia poliolefina to wielowarstwowa termokurczliwa folia o wysokiej jakości. Jej cecha charakterystyczną jest wysoka przeźroczystość, połysk, a także bardzo dobre właściwości termokurczliwe. Poza tym folia poliolefinowa jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Wspomniane zalety tego rodzaju folii powodują, że możliwe jest stosowanie tego produktu w niewielkich grubościach. To pozwala na zmniejszenie finalnych kosztów związanych z wykorzystaniem folii.

Folię poliolefinę wykorzystuje się do pakowania produktów, gdzie poza funkcją ochronną ma ona podkreślić walory estetyczne i dekoracyjne opakowania. Folia ta świetnie sprawdza się do pakowania rozmaitych produktów, zarówno tych o regularnych kształtach, jak i nieregularnych. Często stosuje się ten produkt do pakowania pudełek, puszek, artykułów papierniczych, świec, zabawek, kosmetyków, płyt i wielu innych. Ten rodzaj folii można wykorzystywać do pakowania produktów przemysłowych, a także spożywczych. Często służy ona jako opakowanie owoców, warzyw, pieczywa oraz wyrobów cukierniczych. W związku z tym, że folia poliolefina zachowuje dobre właściwości kurczliwe w niskich temperaturach, wykorzystuje się ją również do pakowania mrożonek.

Ważną kwestią jest także to, że folia poliolefina nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na opakowany produkt, np. poprzez przedostanie się do niego. W związku z tym folia ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Ponadto jest to produkt bezwonny i bezsmakowy, co sprawia, że nie zmienia naturalnego smaku i zapachu zapakowanej  żywności.

Producenci i sprzedawcy tej folii oferują swoim klientom poliolefinę z perforacją lub nadrukiem. Poliolefina z perforacją chroni opakowane produkty przed tzw. „zapoceniem”. Najczęściej stosuje się ją do pakowania towarów gorących, wyrobów cukierniczych, a także świeżych warzyw i owoców. Folia perforowana jest odporna na rozerwanie.

Folia poliolefina, a wymagania przemysłu spożywczego

Wszystkie rzeczy, które mają styczność z żywnością muszą spełniać wiele wymogów. Nie inaczej jest także w przypadku opakowań foliowych, które stanowią opakowania dla produktów spożywczych. Folia poliolefiona, którą znajdziemy w ofercie firmy Centropack z Łodzi spełnia wszelkie te wymagania. Jest ona ekologiczna, a dodatkowo po jej zużyciu w całości jest ona poddawana recyklingowi. Warte podkreślenia jest to, że w trakcie procesu zgrzewania i utylizacji do atmosfery nie są wydzielane żadne szkodliwe opary.

Wiele właściwości folii poliolefiny wyróżnia ją spośród innych rodzajów folii. Dlatego produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu branżach, gdzie ważne są wysokiej jakości opakowania do produktów.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz