Artykuł sponsorowany

Florystyka - sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych

Florystyka - sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych

Kwiaty to jedno z najpiękniejszych dzieł natury. Ogromna różnorodność gatunków, kształtów, kolorów oraz zapachów sprawia, że stanowią one doskonały prezent oraz element dekoracyjny i aranżacyjny naszego otoczenia. Dziś tworzenie kompozycji kwiatowych stało się sztuką, która towarzyszy nam nie tylko podczas wielu uroczystości, ale także w domu, pracy lub miejscu użyteczności publicznej.

Zawód z pasją

Współczesny biznes kwiatowy podlega nieustannym przemianom. Nowe trendy, nowe pomysły, a także nowe zawody. Jeszcze do niedawna osobę zajmującą się upięciami kwiatów nazywano kwiaciarzem bądź kwiaciarką. Dziś fachowcy w tej dziedzinie, tacy jak Grażyna Gąsiorek prowadząca Kwiaciarnię Stokrotka w Żywcu, nazywani są florystami, używają całego swojego kunsztu, aby zaaranżowane przez nich dekoracje kwiatowe były oryginalne, eleganckie i trwałe. Z racji zmieniających się trendów i oczekiwań klientów, specjaliści w tej dziedzinie muszą być jeszcze bardziej twórczy oraz kreatywni w swoich pracach od poprzedników. Floryści to nie tylko artyści tworzący oryginalne kompozycje roślinne, ale także eksperci, którzy potrafią doradzić: jak wybrać bukiet adekwatny do okazji, udekorować salę weselną, przystroić domowe wnętrza czy podkreślić wyjątkowy charakter organizowanej przez nas imprezy. Dobry florysta, aby móc osiągnąć sukces w tym zawodzie, powinien posiadać wysoko rozwinięte poczucie estetyki oraz cechować się kreatywnością, cierpliwością, wytrwałością, zamiłowaniem do roślin oraz zdolnościami manualnymi.

Najpopularniejsze kierunki

W zależności od tego, czego dotyczyć będzie wykonywana praca, florystykę można podzielić na kilka podstawowych działów. Do najpopularniejszych należą:

  • florystyka ślubna, w skład której wchodzi przede wszystkim tworzenie bukietów ślubnych dodatków, a także dekoracja kościołów i sal weselnych oraz przystrajanie samochodów;
  • florystyka pogrzebowa - obejmująca różnego rodzaju wiązanki lub wieńce na grób, ozdoby trumien i urn oraz dekoracje domów pogrzebowych, w których organizowane są stypy;           
  • florystyka okolicznościowa -  zajmująca się bukietami i dekoracjami niezbędnymi
    w przypadku świąt lub uroczystości rodzinnych, takich jak komunie, rocznice, imieniny itp.;
  • aranżacja wnętrz z zastosowaniem kwiatów i roślin, która sprawia, że nasze domy, biura i całe nasze otoczenie nabiera niepowtarzalnego charakteru.  

Jak zostać florystą?

Wykonywanie zawodu florysty wymaga przede wszystkim odpowiednich predyspozycji. Niemniej jednak wskazane jest także ukończenie odpowiednich kursów florystycznych, które dostępne są już praktycznie w każdym mieście Polski, a niektóre z nich oferują nawet międzynarodowe certyfikaty. Możliwe jest także ukończenie odpowiedniej szkoły policealnej, oferującej kształcenie na kierunku florystyka. Nauka w takim przypadku trwa zwykle rok (dwa semestry) i kończy się egzaminem zawodowym.    

Warto pamiętać, że chcąc wykonywać zawód florysty powinniśmy liczyć się z tym, że wymagać on będzie od nas nieustannego rozwoju oraz podążania za trendami. Wiąże się to z koniecznością doszkalania i podnoszenia swoich kwalifikacji. Tylko wówczas nasze usługi będą świadczone na najwyższym poziomie, a co za tym idzie – nigdy nie będziemy narzekać na brak zainteresowania ze strony klientów.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz