Materiał Partnera

Fizelina jako uniwersalny materiał tapicerski

Fizelina jako uniwersalny materiał tapicerski
Fizelina jest bardzo uniwersalnym materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle tapicerskim i meblarskim. Swoją popularność zawdzięcza doskonałym właściwościom, które posiada. Jest odporna na ogień, rozdarcia, rozciąganie i ścieranie. Charakteryzuje się ogromną trwałością. Co jeszcze cechuje fizelinę i jakie jest jej zastosowanie?

Właściwości fizeliny

Fizelina nazywana również wigofilem, texfilem, lutrasilem, włókniną płaską lub włókniną polipropylenową jest bardzo uniwersalnym materiałem tapicerskim znajdującym szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblowym, ale także w innych dziedzinach przemysłu, takich jak budownictwo, obuwnictwo, kaletnictwo czy krawiectwo. Charakteryzuje się ogromną trwałością i wytrzymałością na działania czynników zewnętrznych. Jej zaletą jest także trudnopalność, odporność na ścieranie, rozciąganie i rozdarcia oraz wysoka przepuszczalność powietrza. Dostępna jest w wielu różnych gramaturach – od tkaniny bardzo cienkiej po włókninę grubą i sztywną. Występuje również w dużej gamie kolorystycznej – najczęściej w kolorze białym, czarnym, beżowym i szarym, jednak może być zamówiona również w niestandardowych barwach.

Należy podkreślić, iż fizelina dobrej jakości składa się z czystego polipropylenu i pozbawiona jest wszelkich szkodliwych dodatków i substancji, takich jak formaldehydy czy alkilofenyloetoksylaty -dodaje nasz rozmówca reprezentujący firmę Mebel-Art.

Zastosowanie w przemyśle tapicerskim

W przemyśle tapicerskim i meblarskim fizelina cieszy się ogromną popularnością i jest wykorzystywana na szeroką skalę. Stosuje się ją między innymi jako pokrowiec wypełniany wkładem w produkcji kołder, podgłówków i poduszek, jako materiał pokrywający zagłówki w pociągach czy autobusach lub jako poślizgową warstwę mającą na celu ułatwienie nasuwania pokrowca pomiędzy pianką, a tkaniną obiciową. Stanowi poślizgową warstwę siedzisk,  materiał na podszewki oraz materiał pokrywający sprężyny w meblach. Jest również używana do obicia niewidocznych elementów mebli (takich jak ścianki tylne i spody) i stosowana jako materiał wykończeniowy. Wykorzystuje się ją do produkcji materacy sypialnych i mebli ogrodowych.

Zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu

Fizelina znajduje szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach przemysłu. W budownictwie stosowana jest do produkcji membran dachowych, w ogrodnictwie zaś często stanowi warstwę izolacyjną pod chodniki lub jest wykorzystywana jako warstwa mająca na celu ograniczenie wzrostu chwastów. W obuwnictwie doskonale sprawdza się jako materiał podszewkowy. Wigofil stosuje się również w galanterii skórzanej, produkcji artykułów turystycznych i gadżetów reklamowych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz