Artykuł sponsorowany

Filtry do kabin lakierniczych. Charakterystyka

Filtry do kabin lakierniczych. Charakterystyka

Kabina lakiernicza usprawnia pracę i zwiększa jej efektywność w miejscach takich jak lakiernie czy warsztaty samochodowe. Dzięki niej pokrywanie farbą proszkową różnego rodzaju elementów jest o wiele bardziej wydajnym procesem. Nie można jednak zapomnieć o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wykorzystywanie tego typu rozwiązania. Aby je zminimalizować, trzeba pamiętać o montażu specjalnych filtrów.


Dlaczego montaż filtrów do kabin lakierniczych jest tak ważny?

Lakiery, które służą do pokrywania mebli czy samochodów, są szkodliwe dla organizmu człowieka. Ich cząsteczki krążą w powietrzu, co mogłoby powodować problemy ze zdrowiem osób pracujących w takich kabinach.

W tym celu umieszcza się tam specjalne filtry. Ich zadaniem jest wyłapywanie drobin lakieru, które znajdują się w powietrzu. Drobiny te są przez nie skutecznie wychwytywane, a następnie osiadają na ich powierzchni. Można spotkać się z ich różnymi rodzajami – są wykonywane z odmiennych materiałów i przeznaczone do montażu w innych miejscach. Po określonym czasie ze względu na zużycie wymagają wymiany. Powstają z surowców charakteryzujących się parametrami, które zapewniają ich wysoką skuteczność oraz wydajność.

Kabiny lakiernicze są wykorzystywane w wielu branżach. Każdego dnia pracę w nich wykonują tysiące osób. Aby zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo, konieczny jest montaż wysokiej jakości filtrów. Muszą one pochodzić od sprawdzonego producenta i cechować się jak najlepszymi parametrami” – mówi ekspert z firmy WIK-ZU.


Czym charakteryzują się filtry do kabin lakierniczych?

Można spotkać się z filtrami podłogowymi, sufitowymi, harmonijkowymi oraz kieszeniowymi. Te pierwsze z nich wykonuje się z włókna szklanego. Stosuje się je w instalacjach odciągowych w kabinach oraz na ściankach lakierniczych. Wykorzystuje się je także w malarniach i tradycyjnych lakierniach. Wyróżniają się one zdolnością do separacji cząstek lakieru, długą żywotnością oraz niskimi kosztami eksploatacji.

Filtry sufitowe montuje się przy nawiewach. Elementy te wykonywane są z poliestru. Są odporne na wilgoć oraz trudnopalne. Znakomicie pochłaniają najmniejsze drobiny lakieru. Natomiast filtry harmonijkowe produkuje się z papieru, a wyglądem przypominają one akordeon. Dzięki takiej strukturze zanieczyszczenia osiadają na ich ściankach.

Innym rodzajem są filtry kieszeniowe. Montuje się je w instalacjach wentylacyjnych, a materiał użyty do ich produkcji zapewnia ich wysoką wydajność. Zanieczyszczenia przenikają głęboko w strukturę tkaniny. Często znajdują one zastosowanie jako filtry do kabin lakierniczych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz