Filmy i zdjęcia w technologii 360 stopni

Filmy i zdjęcia w technologii 360 stopni

Pojawił się już pierwszy teledysk w technologii 360 stopni. Widzowie mają także możliwość obejrzenia pierwszego serialu stworzonego w tej technologii. Czy to wyłącznie ciekawostka, a może innowacyjne rozwiązanie, które podbije świat?

Technologia 360 stopni, czyli dowolnie steruj obrazem

Miłośników technologicznych nowinek nie brakuje. Trzeba przyznać, że dzisiejsze czasy są wyjątkowe, jeżeli chodzi o powstawanie nowoczesnych rozwiązań – nie ma praktycznie miesiąca bez nowego urządzenia lub technologii. Część podbija rynek, o części słuch ginie. Do grona tych pierwszych z pewnością zalicza się technologia 360 stopni. Za jej pomocą możliwe jest przygotowanie zarówno filmów, jak i zdjęć.

Dlaczego zdjęcia i filmy w tej technologii cieszą się tak wielkim zainteresowaniem użytkowników? Odpowiedź jest bardzo prosta – pozwalają one na to, co nie było możliwe jeszcze kilka lat temu, a dokładniej sterowanie obrazem, czyli oglądanie wybranych fragmentów np. zdjęć czy filmowych ujęć z różnych stron. W połączeniu z technologią VR (Wirtualna Rzeczywistość) możemy poczuć się niemal częścią danego filmu lub zdjęcia. Dziś z takiego rozwiązania powszechnie korzystają m.in. właściciele sklepów czy firmy usługowe.

Jak stworzyć film w technologii 360 stopni? Potrzebne będą nie tylko specjalne kamery, lecz także oprogramowanie do montażu. Co jednak ciekawe, aby taki film obejrzeć, wystarczy tylko komputer z przeglądarką Google Chrome. Również miłośnicy smartfonów mogą odtworzyć takie filmiki. Aktualnie technologia 360 stopni to już więcej niż tylko technologiczna nowinka, dzięki czemu zainteresowanie możliwościami, jakie daje, doprowadziło do intensywnych prac. W efekcie jakość zarówno zdjęć, jak i filmów jest coraz lepsza.

Kto wykorzystuje technologię 360 stopni?

Z punktu widzenia użytkowników Internetu technologia 360 stopni jest przede wszystkim ciekawostką. Na portalach poświęconych innowacjom można znaleźć wskazówki, dzięki którym możliwe jest stworzenie własnego zdjęcia czy filmu. Zainteresowanie indywidualnych użytkowników nie spowodowałoby jednak, że prace nad tą technologią byłyby prowadzone tak dynamicznie.

Współcześnie technologią 360 stopni interesują się również przedsiębiorcy. To właśnie oni najczęściej wykorzystują ją, aby dokładnie zaprezentować klientowi produkt, wyróżniając się w ten sposób spośród pozostałych sprzedawców działających w Internecie. W zdjęcia wykonane w technologii 360 stopni inwestuje coraz więcej właścicieli sklepów internetowych. Przedsiębiorcy uważają, że w ten sposób mogą przyciągnąć do siebie sporą grupę klientów, którym zależy na dokładnym obejrzeniu produktu, co ma oczywiście rekompensować niemożność jego dotknięcia.

Poza właścicielami sklepów internetowych technologia 360 stopni pozostaje również w centrum zainteresowania firm i innych podmiotów usługowych. Wskazać wystarczy m.in. na gabinety dentystyczne, które coraz częściej zapraszają potencjalnych pacjentów na wirtualny spacer. W ten sposób pacjent oswaja się z gabinetem, może też sprawdzić, jak jest on wyposażony. Ciekawa, kolorowa aranżacja gabinetu pozwala rodzicom skutecznie przekonać dziecko do wizyty u stomatologa.

Dodatkowo technologia obrazu 360 stopni w połączeniu z technologią VR dają niedostępne dotąd możliwości i rozwiązania zarówno w przemyśle, jak i rozrywce. Już teraz dostępne są aplikacje pozwalające inżynierom na symulowanie budowy silników rakietowych oraz ich obsługę. Lekarze z kolei mogą wykorzystać obie te technologie w celu przeprowadzania interaktywnych symulacji zabiegów. Natomiast w branży rozrywkowej zastosowania są wręcz nieograniczone, obecnie dostępne są interaktywne gry i symulatory wykorzystujące zarówno technologię 360 stopni, jak i VR. Dziś trwają prace nad ulepszeniem technologii, a specjaliści twierdzą, że jest duża szansa, że w przyszłości zastąpi ona aktualnie stosowane rozwiązania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz