Materiał Partnera

Ferie zimowe na Mazurach? To może się udać!

Ferie zimowe na Mazurach? To może się udać!

Mazury i zima to dość nieoczywiste połączenie, choć jak się okazuje wcale niepozbawione sensu. Spędzenie ferii w Krainie Wielkich Jezior stanowi ciekawą alternatywę dla nieco opatrzonego kierunku górskiego. Miejscowe akweny i obszary lądowe tworzą naturalną infrastrukturę, gwarantującą wysoką jakość wypoczynku i moc niezapomnianych wrażeń.

Narciarskie doznania

Lubisz jeździć na nartach i snowboardzie? Mazury stoją przed Tobą otworem! Ośrodek sportowy na Górze Czterech Wiatrów koło Mrągowa oferuje szereg atrakcji, m.in. dwa wyciągi orczykowe oraz pięć tras narciarskich o łącznej długości dwóch kilometrów. Cały kompleks przywodzi na myśl prawdziwie alpejski kurort – wyposażony w ratrak, armatki śnieżne, sztuczne oświetlenie, wypożyczalnię sprzętu oraz bogatą infrastrukturę barową. Zwolennicy mocniejszych wrażeń mogą też skorzystać z obecnego w ośrodku snowparku. To rozrywki, jakich zazdrości Mazurom wiele górskich miejscowości. A to wciąż nie wszystko.

Sporą lokalną popularnością cieszą się również biegówki. Biegowe trasy narciarskie rozpościerają się wokół mazurskich jezior, a leśne szlaki stanowią powód do satysfakcji miłośników narciarstwa profesjonalnego oraz amatorskiego. Ofertę atrakcji na śniegu uzupełniają organizowane przez wiele ośrodków kuligi, a nawet nieco bardziej ekstrawaganckie… wyścigi psich zaprzęgów! Krótko mówiąc – dla każdego coś miłego.

Lodowe rozrywki

Skute lodem jeziora to świetne place zabaw, zachęcające do sportowo-turystycznej aktywności. I nie chodzi tylko o klasyczną jazdę na łyżwach. Ostatnimi czasy zainteresowaniem cieszy się tzw. żeglarstwo lodowe, uprawianie na bojerach – specjalnych jednostkach płozowych, przypominających wyglądem żaglówki. Lodowe ,,jachty” są w stanie rozpędzić się nawet do 240 km/h! Takie prędkości osiągają przede wszystkim zawodowcy, których możemy podziwiać w organizowanych cyklicznie regatach.

Innym, stosunkowo nowym trendem jest Ice Kiting, stanowiący odpowiednik letniego Kite Surfingu. Umiejętne skoordynowanie deski i latawca na oblodzonych powierzchniach wymaga nie lada sztuki, dlatego aktywność tę poleca się przede wszystkim osobom obeznanym z podobnymi sportami. Oczywiście każdy nowicjusz może wziąć udział w kursie, na którym nauczy się podstaw zimowego kite’owania.

Wodne atrakcje

Osoby, lubiące przebywać w wodzie, też nie doznają zawodu. W niektórych rejonach Mazur organizowane są zimowe spływy kajakowe. Taka atrakcja jest obecna co sezon m.in. nad rzeką Nidką. Ochotnicy przepływają rzekę w zaśnieżonych kajakach, pokonując wszelkie przeszkody, a często także własne lęki i słabości. To świetne rozwiązanie dla śmiałków, lubiących adrenalinę i ekstremalne doznania.

Być może jeszcze większymi śmiałkami należy nazwać osoby, które odwiedzają mazurskie akweny, aby zażyć w nich… kąpieli. Miejscowe jeziora przyciągają tzw. morsów, chłodzących się w wodzie bez strachu przed minusowymi temperaturami. Lodowe przeręble służą również do nurkowania (oczywiście w profesjonalnym sprzęcie…) oraz wędkarstwa.

Mazurskie hotele

Nawet najlepsze zimowe atrakcje nie przyniosą satysfakcji bez odprężenia w ciepłym, komfortowym zaciszu. Tę ostatnią funkcję idealnie pełnią hotele. Z biegiem lat dostrzegamy wyraźny rozwój mazurskiej infrastruktury wypoczynkowej. Powstaje coraz więcej ośrodków, spełniających najwyższe międzynarodowe standardy. Dobry przykład stanowi hotel Zalesie Mazury Active Spa, położony nad malowniczym jeziorem Orzyc Wielki nieopodal Olsztyna.

Jak sama nazwa wskazuje, w hotelu Zalesie Mazury nie tylko się odprężymy, ale też zaznamy prawdziwego relaksu w miejscowym Spa, basenie rekreacyjnym i gabinetach zabiegowych. Specjalne oferty dedykowane dla rodzin z dziećmi zawierają wszystko co potrzebuje rodzina na zimowym wypoczynku: food all inclusive, codzienne animacje, place zabaw pod dachem (200m2), wypożyczalnię sanek oraz mini zoo. Pakietom ofertowym towarzyszą atrakcyjne rabaty i zniżki, m.in. na korzystanie ze wspomnianego już ośrodka narciarskiego na Górze Czterech Wiatrów. Jak zatem widać, wybór odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego to gwarancja udanego wypoczynku w ogóle. Warto o tym pamiętać, przeszukując dostępne oferty turystyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz