Artykuł sponsorowany

Farba pod skórą – w jaki sposób powstaje tatuaż?

Farba pod skórą – w jaki sposób powstaje tatuaż?

Tatuaż permanentny wychodzi z cienia. Od zawsze obecny w historii człowieka, przez stulecia spychany poza margines zdrowego społeczeństwa, powoli wraca do łask i zdobi skórę coraz większej liczby osób. W jaki sposób powstaje tatuaż? Na co trzeba uważać i dlaczego nie można powierzać wykonania amatorowi? Oto najważniejsze informacje o trwałym tatuażu.

Historia tatuażu

Tatuaż był z człowiekiem od zawsze. Początkowo miał znaczenie rytualne i był zarezerwowany tylko dla niektórych grup w obrębie plemion – najczęściej dla wojowników. O tatuażach pisano już Biblii, gdzie pojawił się zakaz tatuowania ciała. W zależności od kręgu kulturowego i epoki tatuaże wykonywano albo zasłużonym i dobrze sytuowanym, albo przeciwnie – więźniom i niewolnikom. Zawsze jednak było to sposób na wyróżnienie się w społeczności.

W Europie i Ameryce przez stulecia aż do niedawna tatuaże kojarzono z mafią, przestępcami i więźniami, co wiąże się z uprzedzeniami wobec osób wytatuowanych. Obecnie obserwuje się odwrót od takiego rozumienia znaczenia tatuażu. Wychodzi on z cienia i coraz częściej zdobi (a nie znaczy) ciała osób niepowiązanych ze światem przestępczym.

Jak powstaje tatuaż?

Tatuaż zawsze powinna wykonywać osoba posiadająca umiejętności i kwalifikacje w tej dziedzinie (czyli tatuażysta). Tatuaż wykonany przez osobę niekompetentną może skończyć się np. niebezpieczną infekcją, nie wspominając o wątpliwych walorach estetycznych. Wszystkie akcesoria powinny być jednorazowe, świeżo otworzone w obecności osoby tatuowanej, tusz zaś dozowany z osobnego pojemnika. Ponieważ tatuaż stanowi otwartą ranę, istnieje ryzyko zakażenia m.in. HIV. Higiena minimalizuje to ryzyko.

Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu w skórę tuszu na tyle głęboko, aby został on tam na stałe. Warto wiedzieć, że makijaż permanentny jest także typem tatuażu, z tym że tusz nie dociera tak głęboko, co wpływa na trwałość wykonanego wzoru.

Skóra jest w szybkim tempie nakłuwana igłą wprowadzającą tusz. Każde wkłucie jest na tyle blisko poprzedniego, aby utworzyć ciągłą linię, wypełnienie bądź cieniowanie – w zależności od wybranego wzoru. Igła osadzona jest na maszynce z silnikiem, która porusza igłą. Maszynkę trzyma w ręce tatuażysta. Zabieg może być mniej lub bardziej bolesny w zależności od miejsca i indywidualnego progu bólu.

Trzeba wiedzieć, że tatuaż permanentny mimo swojej nazwy nie wygląda zawsze tak samo. Skóra stopniowo wchłania barwnik, rozciąga się i ściąga, następuje wymiana komórek. Z czasem tatuaż blednie, a jego kontury mogą się rozmywać. Dlatego warto skonsultować ze specjalistą wybór miejsca, a po wykonaniu – dokładne gojenie i dalszą pielęgnację. Profesjonalny tatuażysta udziela takich informacji w ramach świadczenia swoich usług. Przykładem może tu być www.lastdrakkar.com.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz