Artykuł sponsorowany

Fakty na temat kremacji w Polsce i na świecie

Fakty na temat kremacji w Polsce i na świecie

Kremacja staje się coraz popularniejszą formą pochówku. W dużych ośrodkach miejskich w Polsce odsetek przeprowadzonych kremacji wynosi nawet 40%! Nie dziwi więc fakt, ze coraz więcej zakładów pogrzebowych decyduje się na poszerzenie swojej oferty właśnie o kremację.


Gdzie znaleźć zakład pogrzebowy dokonujący kremacji?

Kremacja, pomimo bycia powszechnie uznaną formą pochówku, nadal budzi w naszym kraju wiele kontrowersji. Po części wynika to z jej rosnącej popularności – coraz więcej osób dowiaduje się o tym sposobie pożegnania bliskich i decyduje się z niego skorzystać. To zaś sprawia, że łatwiej docierają do nas dyskusje na temat spopielania zwłok.

Zakłady pogrzebowe coraz lepiej odpowiadają rosnące zapotrzebowanie na kremację i uwzględniają ją w swojej ofercie. Nie ma obecnie problemu ze znalezieniem takiego, który spełni nasze oczekiwania pod tym względem. Jednym z takich nowoczesnych, oferujących kremację zakładów pogrzebowych jest warszawski zakład pogrzebowy Minos.

Jak często dokonuje się kremacji? Statystyki europejskie i światowe

Statystyki związane z kremacją mogą nas zaskoczyć. Chociaż dysponujemy tylko tymi, które dotyczą krematoriów komunalnych – właściciele prywatnych placówek traktują te dane jako tajemnicę handlową – możemy z całą pewnością stwierdzić, że kremacja może niebawem wyprzeć tradycyjną formę pochówku. Według informacji z 2016 roku, w Warszawie dokonuje się kremacji w 32-35% przypadków, natomiast w innych, dużych ośrodkach miejskich – takich jak chociażby Poznań lub Wrocław – nawet w 40%.

Jest to ogromny skok w porównaniu z danymi z lat 2013 i 2014, kiedy w krematoriach spopielano kolejno 16 i 21% ciał. Liczby te odzwierciedlają światowe tendencje – kremacja staje się coraz popularniejsza globalnie. Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjny pochówek nie ma swoich „bastionów”.

Najwięcej kremacji w Europie przeprowadza się oczywiście w Czechach – współczynnik ten wynosi ok. 73%. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania z wynikiem ok. 70%. Najmniej kremacji dokonuje się we Włoszech – zaledwie ok. 3% wszystkich pochówków przyjmuje tę formę. Podobnie rzecz ma się w Hiszpanii, gdzie odsetek spopieleń wynosi ok. 5%.

Jeśli chodzi o statystyki światowe, kremacja dominuje w Japonii (taką formę pochówku stosuje się w niemal 100% przypadków) i w Tajwanie (93%). Oczywiście nie wszystkie kraje prowadzą tego typu statystyki – dla przykładu: nie mamy zbyt wielu danych dotyczących spopieleń w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej i Afryki, mimo że z całą pewnością dokonuje się w tych miejscach kremacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz