Materiał Partnera

Fakty i mity o komputerach używanych

Fakty i mity o komputerach używanych

Za zakupem komputera używanego przemawia niska cena. Wiele osób ma jednak obawy co do eksploatacji poszczególnych podzespołów, gwarancji czy jakości używanego sprzętu. Komputery poleasingowe często były używane przez firmy w celach biznesowych, dlatego zazwyczaj są to modele z wyższej półki. Przed sprzedażą sklepy sprawdzają ich funkcjonalność i obejmują je gwarancją.

Czy używany komputer jest na gwarancji?

Jeśli zdecydujemy się na zakup komputera poleasingowego, będziemy wiedzieli, przez jaki czas był on użytkowany. Za takim zakupem najbardziej przemawia cena w stosunku do jakości. Faktem jest, że za cenę, jaką sklepy oferują za sprzęt poleasingowy, nie kupi się nowego komputera o takich samych parametrach. Używany komputer jest już w procesie eksploatacji i dlatego trudno przewidzieć, czy w pierwszych miesiącach użytkowania nie wysiądzie któryś z podzespołów. Mitem jest jednak to, że używany sprzęt nie będzie posiadał gwarancji. Okres gwarancji producenta może się skończyć, jednak sklepy oferują swoją gwarancję, dzięki czemu mamy pewność, że jeśli komputer zawiedzie, nie będziemy musieli płacić za jego naprawę.

Wygląd komputera

Faktem jest, że używany sprzęt będzie nosił ślady użytkowania. Komputery poleasingowe średnio mają rok do dwóch lat. Trudno jest oszacować natężenie ich pracy. Jednak w większości ofert płacimy za markowy komputer o dobrych parametrach. Mitem natomiast jest to, że nowy komputer będzie lepszy. W sklepie możemy kupić sprzęt, który nie posiada śladów używania, jednak przy tanich ofertach musimy liczyć się z tym, że obudowa bez ubytków będzie przykrywała słaby sprzęt, który nada się tylko do przeglądania internetu i obsługi prostych programów. Wygląd powinien być na drugim planie po wydajności.

Kto by chciał sprzedawać dobry sprzęt?

Mitem jest to, że używane komputery posiadają słabe podzespoły. Może się wydawać, że ktoś je sprzedał, ponieważ są już za stare na współczesne standardy. Firmy często biorą elektronikę w leasing, ponieważ dzięki temu użytkują nowy sprzęt, a po okresie leasingu sprzedają go. Wtedy też biorą kolejne nowe komputery w leasing. Dlatego też używany sprzęt poleasingowy to często biznesowy komputer. Prawdą jest, że u takich sprzedawców można znaleźć komputer z górnej półki w bardzo niskiej cenie, co jest niemożliwe w przypadku ofert sklepowych. Ekspert ze sklepu internetowego Polbit dodaje: Mitem jest również to, że sprzęt nie jest sprawdzony. Czyścimy i testujemy komputery przed sprzedażą.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz