Artykuł sponsorowany

Faktoring pełny i niepełny – porównanie

Faktoring pełny i niepełny – porównanie
Jeśli twoi kontrahenci nieterminowo opłacają faktury i masz problemy ze ściąganiem za nie należności, skorzystaj z usługi faktoringu. Pomoże ona w uzyskaniu płynności finansowej i przyspieszy egzekwowanie zapłaty za wykonane usługi lub nabyte towary. Ze względu na ryzyko finansowe, ponoszone przez faktora, wyróżnić można faktoring pełny i niepełny. Sprawdź, czym się różnią.


W ramach factoringu, faktor, czyli wyspecjalizowana instytucja finansowa, taka jak bank albo firma factoringowa, nabywa wierzytelności swojego klienta, czyli faktury. W zamian klient, nazywany faktorem, otrzymuje zapłatę; na początku zaliczkę, a po uregulowaniu należności przez dłużnika, pozostałą część kwoty.

Faktor nie tylko nabywa wierzytelności, lecz również zajmuje się ich finansowaniem oraz zarządzaniem. Odzyskuje należności i prowadzi konta, na które trafia część odkupionych należności. Wynagrodzenie, które pobiera za tę usługę ma najczęściej postać prowizji. Czym różni się faktoring pełny i niepełny?

Faktoring pełny

Faktoring pełny polega na przejmowaniu przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahenta oraz nabyciu zobowiązań klientów przedsiębiorstwa razem z obowiązkiem ewentualnego wyegzekwowania przeterminowanych należności. Usługa taka jest dla przedsiębiorcy bardziej atrakcyjna, lecz trzeba pamiętać, że jednocześnie droższa.

Faktoring niepełny

W faktoringu niepełnym ryzyko niewypłacalności dłużnika nie przechodzi na faktora, co niesie ze sobą liczne, następujące konsekwencje:

  • w przypadku stwierdzenia niewypłacalności, zobowiązanie, które jest przedmiotem umowy, wraca do sprzedawcy lub usługodawcy
  • jeśli wierzyciele nie zapłacą określonych kwot, faktorant musi zwrócić faktorowi w całości wypłaconą przez niego zaliczkę

Ta forma usługi jest tańsza, nie tylko ze względu na mniejszą odpowiedzialność faktora, lecz również ze względu na fakt, że pobierana przez bank lub instytucję faktoringową prowizja jest znacznie mniejsza. Oferuje ją między innymi renomowane biuro księgowe Marshal Lion.     

Faktoring jest usługą atrakcyjną dla obydwu stron, zarówno dla faktora, jak i faktoranta. Dla przedsiębiorstwa oznacza ona bowiem poprawienie płynności finansowej firmy, przyśpieszając spływanie należności od odbiorców. Dla instytucji finansowej z kolei faktoring jest transakcją korzystną, bowiem polega na nabyciu krótkoterminowej i nieprzeterminowanej wierzytelności pieniężnej.

Warto także wspomnieć, że omawiana usługa jest przeznaczona przede wszystkim dla firm, stosujących odroczone terminy płatności, poszukujących źródeł finansowania swojej działalności i chcących zabezpieczyć się przed niewypłacalnymi kontrahentami.  

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz