Fajerwerki. Jak wybierać, na co uważać?

Fajerwerki. Jak wybierać, na co uważać?

Sylwester to czas dobrej zabawy – bale, domówki, wyjazdy to sposób na udane świętowanie nadchodzącego roku. Oprócz wyboru muzyki, strojów czy odpowiedniego menu bardzo popularne są fajerwerki. W specjalnym komunikacie Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) przypomina o zasadach, jakimi powinno się kierować przy zakupie i korzystaniu z fajerwerków. 

Wypadki w noc sylwestrową

Noc sylwestrowa to niestety nie tylko dobra zabawa. Często zdarzają się różne wypadki, czasami bardzo poważne. Najczęściej związane są one z poparzeniami, pożarami oraz zranieniami. Ich przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków. Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest najważniejsze. 
Najczęstsze obrażenia to oparzenia, skaleczenia głowy oraz rąk, urazy oczu czy uszkodzenia słuchu. UOKiK razem z Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Inspekcją Handlową wymienia zasady, jakimi powina się kierować osoba, która chcę korzystać z fajerwerków w bezpieczny sposób.

Zanim dokonasz kupna fajerwerków, sprawdź produkt

Pamiętaj, że obudowa nie może mieć wad mechanicznych. Wszelkie wgniecenie, przerwanie czy pęknięcie powinno nas zaniepokoić. Opakowanie, które zawiera mieszaniny pirotechniczne także nie powinno być sprzedawane.
Zwróć uwagę na łączenia pomiędzy elementami. Ważne, aby nie wypadały i nie przesuwały się. Lont jest bardzo ważnym elementem - powinien być on zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
W razie reklamacji musisz wiedzieć do kogo się zgłosić – sprawdź, czy podana jest nazwa producenta i jego dane adresowe. Najważniejsza jest instrukcja obsługi. Powinny tam się znaleźć niezbędne ostrzeżenia oraz informacje dotyczące odpalenia fajerwerków.

Jakimi zasadami należy się kierować przy używaniu fajerwerków?

Pamiętaj, żeby wybrać miejsce, w którym strzelanie petardami jest dozwolone. Jeżeli wybrałeś już odpowiednie miejsce, przeczytaj dokładnie instrukcje i przestrzegaj jej. Odległość, która powinna być zachowana także podana jest w instrukcji obsługi.

Nie pochylaj się nad ładunkiem – może się to źle skończyć. Zanim zdecydujesz się na wypalenie petardy, sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Upewnij się także, że nie zrobisz nikomu krzywdy.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Kontrole fajerwerków obejmują największe hurtownie i sklepy, a także producentów i importerów w całej Polsce. Istnieje także specjalny program – Joint Action Fireworks jest to europejski projekt wspólnych kontroli. Uczestniczy w nim dziewięć państw m.in. Belgia, Holandia, Islandia, Norwegia, Polska i Luksemburg. W ramach programu poddane zostają kontroli wybrane próbki fajerwerków.

Zgodności dostępnych w sprzedaży fajerwerków z wymaganymi przepisami pilnują UOKiK oraz Inspekcja Handlowa. Pamiętaj, że fajerwerki mogą być niebezpiecznie – przestrzegaj zaleceń a sylwester będzie świetną zabawą.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz