Artykuł sponsorowany

Ewidencja środków trwałych ze specjalistami Biura Rachunkowego Komputus w Tychach

Ewidencja środków trwałych ze specjalistami Biura Rachunkowego Komputus w Tychach

Ewidencja środków trwałych to jedna z części składowych dokumentów rozliczeniowych. Dzięki niej możliwa jest dokładna kontrola posiadanych w firmie wartości. Eksperci w dziedzinie finansów z Biura Rachunkowego Komputus oferują prowadzenie, ale także fachowe doradztwo w zakresie opodatkowania i ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Komu przydadzą się te usługi? Sprawdź szczegóły w dalszej części artykułu!

Czym jest ewidencja środków trwałych i kto powinien ją prowadzić?

Skrupulatność w prowadzeniu biznesu jest wyjątkowo pożądaną cechą, szczególnie gdy chodzi o majątek. Ewidencja środków trwałych jest narzędziem do rejestrowania nabytych środków trwałych, które służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Jej konkretna forma nie została narzucona w przepisach ustawy, dlatego można prowadzić ją zarówno na papierze, jak i elektronicznie, musi jednak zawierać określone elementy, by spełniać wymogi prawne. Wśród obowiązkowych elementów znajdują się między innymi:

  • liczba porządkowa,

  • symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,

  • wartość początkowa,

  • stawka amortyzacyjna,

  • data nabycia i likwidacji,

  • określenie środka trwałego,

  • określenie dokumentu potwierdzającego nabycie.

Wymienione informacje to jedynie część określonych ustawą zasad, by upewnić się, co do prawidłowych zapisów, warto powierzyć prowadzenie ewidencji środków trwałych specjalistom z firmy Komputus Biuro rachunkowe.

Obowiązkiem prowadzenia ewidencji środków trwałych objęte są podmioty, które rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub na zasadzie ryczałtu. W praktyce mogą to być zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i spółki jawne i cywilne osób fizycznych, a także partnerskie.

Czym są środki trwałe w przedsiębiorstwie?

Celem ewidencji jest gromadzenie informacji o posiadanych, nabytych i zlikwidowanych środkach trwałych oraz ich wartości w przedsiębiorstwie. Powstaje jednak pytanie, co podlega pod definicję środka trwałego. Ekspert z firmy Komputus Biuro rachunkowe wyjaśnia:

Za środki trwałe uznaje się między innymi budynki, lokale użytkowe, pojazdy, maszyny, czy też urządzenia. Muszą zostać nabyte bądź wytworzone we własnym zakresie i stanowić własność lub współwłasność podatnika, a ich przewidywany okres użytkowania powinien być dłuższy niż rok.

Środkiem trwałym mogą być również wartości niematerialne i prawne, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Wpisane do ewidencji elementy muszą być wykorzystywane do celów przedsiębiorstwa lub przekazane do użytkowania innym podmiotom na podstawie wynajmu, leasingu lub dzierżawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz