Materiał Partnera

Ewidencja podatkowa – dlaczego warto podejmować współpracę z biurem rachunkowym?

Ewidencja podatkowa – dlaczego warto podejmować współpracę z biurem rachunkowym?

Według ustawy o rachunkowości każdy podmiot gospodarczy jest zobowiązany do wybrania jednego z kilku modeli ewidencji podatkowej. Oczywiście ze wzrostem firmy sposób rozliczenia podatkowego przedsiębiorstwa może się zmienić. Nie zmienia się jednak konieczność wykorzystywania umiejętności profesjonalnych księgowych, wśród których najbardziej kompletną wiedzą wyróżniają się ci z wyspecjalizowanych biur rachunkowych.

Outsourcing procesów rachunkowych

Rachunkowość i księgowość to bardzo ważne elementy działalności każdego przedsiębiorstwa, dlatego wszystkie muszą zawsze dokładnie zaplanować, w jaki sposób będą prowadziły swoją ewidencję podatkową. Najbardziej opłacalne dla firm jest skorzystanie z profesjonalnych usług księgowo-rachunkowych wyspecjalizowanych podmiotów, które są w stanie zapewnić również profesjonalne doradztwo podatkowe oraz pełną obsługę kadrowo-płacową. Tak szerokim zakresem działalności wyróżnia się między innymi biuro rachunkowe Arka prowadzone w Szubinie przez Agnieszkę Sobotę. Wiarygodność oraz dużą liczbę stałych klientów placówka ta zapewniła sobie dzięki zatrudnianiu doświadczonych ekspertów finansowych, a także dzięki elastycznym umowom i cenom, zawsze indywidualnie dopasowanym do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że do tego typu biur zgłaszają się również klienci indywidualni, głównie w sprawach rozliczeń podatkowych, czy pomocy w ustaleniu podatkowej strategii przy różnego rodzaju inwestycjach (np. kredyt na nieruchomość).

Ewidencja podatkowa w Polsce

Prowadzenie ewidencji podatkowej jest w Polsce narzucone obligatoryjnie na każdy – bez wyjątku – podmiot gospodarczy. Warto przy tym wiedzieć, że sposób rozliczenia jest jednak uzależniony od sytuacji majątkowej firmy, liczby zatrudnionych pracowników, profilu działalności, szybkości rozwoju czy też nawet od ilości kontrahentów. Młodzi przedsiębiorcy wiedzą, że dzisiaj przewagę na rynku można osiągnąć tylko i wyłącznie dzięki skupieniu się  na działalności właściwej. To dlatego na wzór doświadczonych firm – głównie są to małe i średnie przedsiębiorstwa – korzystają oni ze stałych usług rachunkowych profesjonalnych biur, które niejednokrotnie pomagały zakładać firmę. Jeśli chodzi o wybór metody ewidencji podatkowej, w Polsce istnieją dwa jej typy: ewidencja uproszona oraz ewidencja pełna. Do pierwszej grupy zalicza się karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany, a także księgi przychodów i rozchodów. Ewidencja pełna opiera się zaś na tak zwanej pełnej księgowości, gdzie prowadzi się księgi rachunkowe. To one pozwalają na dokładne analizowanie wszystkich operacji handlowych oraz innych ruchów gospodarczych danego przedsiębiorstwa, które wielokrotnie dzięki rocznym sprawozdaniom finansowym, uszczelniało swój system podatkowy. Należy jednak przy tym pamiętać, o podejmowaniu współpracy z szeroko wyspecjalizowanymi ekspertami finansowymi, którzy zajmują się również ewidencjonowaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz