Materiał Partnera

Etykietowanie palet – w jaki sposób jest przeprowadzane?

Etykietowanie palet – w jaki sposób jest przeprowadzane?

Najprostszym sposobem identyfikowania obecnie produktów, jest naklejanie na ich powierzchnię – opakowania – specjalnych etykiet z opisami, kodami QR, oraz z kodami kreskowymi. Niektóre powierzchnie ze względu na swoją fakturę, nie mogą być jednak etykietowane w taki sposób. Jednym z przykładów są palety, w tym te EURO, których system znakowania jest wykonywany metodą termiczną. Dowiedz się, na czym ona polega!

Oznakowanie palet

Nie każdy z nas wie, że oznakowanie palet jest bardzo ważne nie tylko dla rozpoznania danych serii produktów, które są na nich przewożone, ale dla wypełnienia restrykcyjnych przepisów krajowych oraz europejskich. Każdy drewniany podest, opakowanie, czy skrzynka, które jest dedykowane dla transportu międzynarodowego, musi posiadać swoisty certyfikat zgodności, zapewniający 100% bezpieczeństwo ekologiczne. Surowiec drzewny, który wykorzystywany jest do przewozu różnego rodzaju towarów, musi przejść bowiem ważną obróbkę fitosanitarną. To po niej metodą termiczną na powierzchni palety nanoszony jest znak kłosa zboża (IPPC) z datą przeprowadzenia procesu i odpowiednimi znakami identyfikacyjnymi. Ważne są symbole EUR i EPAL, a także te dotyczące poziomu kontroli DB.

Metoda termiczna

Kiedyś oznakowanie palet było przeprowadzane metodą wypalania, co niestety było czasochłonne, ze względu na konieczność wykonania wcześniej specjalnego metalowego szablonu. Dzisiaj palety są znakowane w sposób błyskawiczny, dzięki obróbce termicznej. Aby jednak szybko przygotować dane serie palet do znakowania, muszą one być najpierw posegregowane, ofoliowane i etykietowane metodą termotransferową.  Prędkość takiego druku to nawet 100 mm/min., co pozwala oznakować w ciągu jednej godziny nawet 600 palet! Metoda termiczna i termotransferowa są zatem niesamowicie szybkie, ale również precyzyjne i wysokie jakościowo. Wykonane etykiety wyróżniają się świetną widocznością oraz równymi krawędziami. Rozdzielczość druku to zaś w zależności od maszyny od 203 do 600 DPI. Wysoką jakość swojej pracy, charakteryzują się m.in. systemy etykietowania palet APL 8000 od firmy AGJ, które wyróżniają się kompaktową konstrukcją, zaawansowanym zautomatyzowaniem i wieloma funkcjami – np. możliwością przechowywania danych. W takie maszyny zaopatrują się zatem firmy producenckie palet, tartaki, przedsiębiorstwa transportowe, czy różnego rodzaju hurtownie!

Jeśli chcesz poznać więcej rodzajów maszyn etykietujących, koniecznie odwiedź stronę www dystrybutora AGJ, który zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem systemów etykietowania.

Opracowanie:
Środa Wielkopolska, Zakole 10
tel. 61 285 85 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz