Materiał Partnera

Etapy, zastosowanie i zalety malowania proszkowego

Etapy, zastosowanie i zalety malowania proszkowego

Jedną z bardzo często stosownych metod malowania metalu jest malowanie proszkowe. Metoda ta daje porządane rezultaty, a więc: wytrzymałość, przyczepność i estetykę, tylko wtedy, jeśli przeprowadzona zostanie w odpowiedni sposób. Należy postępować zgodnie z zasadami dotyczącymi jej wytyczonych etapów. Stosuje się ją w wielu branżach. Jak zatem przebiega malowanie proszkowe metali, gdzie wykorzystuje się tę metodę i jakie niesie ze sobą korzyści?

Etapy malowania proszkowego

Zasadniczo malowanie proszkowe składa się z trzech etapów, a są to: przygotowanie przedmiotu, nanoszenie farby i utwardzanie farby. Należy pamiętać, że ta metoda wymaga staranności i tylko wtedy osiągane są z niej skuteczne i satysfakcjonujące efekty. Przygotowując dany element do malowania należy go oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. Umożliwia to prawidłową przyczepność nakładanej farby. Po natłuszczeniu i oczyszczeniu można przejść do kolejnego etapu, którym jest nakładanie farby. Etap ten odbywa się za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Wykorzystuje się do niego różne rodzaje farb proszkowych, jak na przykład: poliestrowe, epoksydowe i poliestrowo-epoksydowe. Po nałożeniu farby należy przejść do jej utwardzenia umieszczając pomalowany element w piecu lakierniczym.

Zastosowanie i zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe ze względu na swoje niekwestionowane zalety znajduje zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Jedną z nich jest produkcja mebli metalowych. Meble metalowe najczęściej są wykorzystywane do wyposażenia sklepów i magazynów. Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana także do malowania: felg i innych części samochodowych, ram rowerowych, obudowy sprzętu elektomechanicznego i mechanicznego, blach i grzejników. Oczywiście każdy inny element metalowy także może zostać pomalowany za pomocą tej metody. Wśród wielu zalet malowania proszkowego na pierwszym miejscu warto wymienić odporność na zniszczenia. Powłoka uzyskana za pomocą tego procesu jest odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz kontakt ze środkami chemicznymi. Dodatkowo jest gładka, niepopękana a przez to niezwykle estetyczna, dlatego też elementy takie mają także zastosowanie dekoratorskie. Bez wątpienia malowanie proszkowe jest najefektywniejszą metodą malowania metalu i warto z niej skorzystać.

Malowanie proszkowe powinno być wykonane w sposób profesjonalny, by jego korzystne efekty utrzymywały się przez bardzo dlugi czas. Firma Mechrol zajmuje się przeprowadzaniem procesu malowania proszkowego, gwarantując idealne pokrycie farbą proszkową każdego elementu metalowego.

Opracowanie:
Dobrodzień, Piastowska 39
tel. 34 357 52 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz