Artykuł sponsorowany

Etapy zakładania działalności gospodarczej

Etapy zakładania działalności gospodarczej

Wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Większość czynności związanych z tą procedurą nie sprawia problemów. Jednak pewne kwestie mogą budzić wątpliwości przyszłego przedsiębiorcy. Dużym udogodnieniem jest możliwość wypełnienia i przesłania dokumentów online. W przypadku niejasności w dopełnieniu wszelkich formalności pomoże biuro rachunkowe. Co musimy zrobić, by założyć działalność gospodarczą?

CEIDG

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest wpisanie naszej firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą wypełnienia formularza CEIDG-1. Bez problemu możemy zrobić to przez internet. Odpowiedni formularz znajdziemy wpisując w wyszukiwarkę internetową adres – firma.gov.pl. Podczas wypełniania formularza musimy zaznaczyć rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej oraz wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Trzeba również wskazać, kto będzie prowadził księgowość. Jeżeli jeszcze nie mamy pewności, co do tego – wówczas należy zaznaczyć samodzielne prowadzenie księgowości. Później można dokonać aktualizacji jeżeli zdecydujemy się jednak na wybór biura rachunkowego.

ZUS

Wraz z wypełnionym formularzem CEIDG-1 można wysłać niezbędne dokumenty potrzebne w celu załatwienia formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej do ZUS-u. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorca w ZUS-ie ma podwójną osobowość prawną. Z jednej strony jest Płatnikiem składek (za siebie i swoich pracowników), z drugiej zaś występuje na równi ze swoimi pracownikami jako Ubezpieczony. Do ZUS-u jesteśmy zobowiązani złożyć jeden z dwóch podstawowych dokumentów: ZZA – w przypadku rejestracji do składki zdrowotnej lub ZUA – w przypadku rejestracji do wszystkich składek. Pomoc w wypełnieniu formularzy zapewnia większość biur rachunkowowych.

Urząd Skarbowy

Składanie dokumentów do Urzędu Skarbowego jest konieczne tylko wtedy, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na bycie czynnym podatnikiem VAT. Wówczas należy wypełnić formularz VAT-R i złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym. Tak naprawdę korzystnie być tak zwanym Vatowcem. Rezygnacja z opłacania tego podatku jest zasadna w przypadku, kiedy nasza firma będzie świadczyła usługi wyłącznie podmiotom nieinstytucjonalnym i nie będzie wymagała dużych inwestycji obciążonych VAT-em. Jeżeli roczny przychód danego przedsiębiorstwa przekroczy próg 200 tysięcy złotych wówczas bycie Vatowcem staje się jego obowiązkiem. Biuro rachunkowe to instytucja, w której można uzyskać wszelkie informacje o korzyściach płynących z odprowadzania podatku VAT do US przez firmy.

Założenie działalności gospodarczej pomimo zauważalnych uproszczeń na przestrzeni ostatnich lat, wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji. Warto udać się do biura rachunkowego w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Biuro rachunkowe Tchórowski Paweł świadczy usługi księgowe, kadrowo-płacowe, a także pomaga podczas zakładania działalności gospodarczej gwarantując szybki i sprawny przebieg całego procesu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz