Artykuł sponsorowany

Etapy wykonywania instalacji centralnego ogrzewania

Etapy wykonywania instalacji centralnego ogrzewania

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć dom, który nie miałby wykonanej instalacji centralnego ogrzewania. To współcześnie wygodny standard zapewniający ciepło we wnętrzu w chłodne i zimne dni. Wybór odpowiedniego rodzaju centralnego ogrzewania ma znaczenie dla jego funkcjonowania i komfortu użytkowania. Najlepiej przed montażem wykonać projekt instalacji. Jakie zatem wyróżniamy etapy wykonywania centralnego ogrzewania?

Projekt

Projekt instalacji centralnego ogrzewania usprawnia przebieg prac, dlatego ta konieczność jest coraz bardziej doceniana przez inwestorów. Oczywiście może on ulec różnym zmianom i modyfikacjom, gdyż zazwyczaj nie da się przeprowadzić montażu z idealnym odzwierciedleniem informacji zawartych w projekcie. Warto wiedzieć, że  nawet kupując gotowy projekt domu wraz z projektem instalacji grzewczej, należy wykonać jego adaptację. Jest to konieczne na przykład wtedy, gdy zmieniamy przeznaczenie niektórych pomieszczeń oraz jeśli nasz sposób regulacji instalacji centralnego ogrzewania jest inny niż statystycznej rodziny. Każdy projekt zawiera między innymi: rzuty ogrzewanych kondygnacji z rysunkami grzejników, rozprowadzenie przewodów i pionów, oznaczenie mocy cieplnej grzejników i średnicy przewodów.



Montaż

Współcześnie istnieją możliwości instalacji centralnego ogrzewania w sposób, który zapewnia niewidoczność jej elementów. Najlepiej montaż instalacji zlecić doświadczonej firmie, która posiada specjalistyczne narzędzia potrzebne do jego przeprowadzenia. Podczas montażu występuje bowiem konieczność cięcia i wyginania rur, a także zgrzewania, zaciskania i zaprasowania ich połączeń. Powierzenie tego zlecenia doświadczonym instalatorom mamy pewność, że zostanie ono wykonane w należy sposób. Jest to nawet bardziej opłacalna opcja niż samodzielna próba montażu instalacji. Można nawet zlecić im zakup materiałów i wówczas zapłacimy 7% VAT-u a nie jak każdy – 23%. Osoby doświadczone w przeprowadzaniu montażu zawsze postępują zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi przechowywania, transportu i montażu elementów instalacyjnych.

Próba szczelności

Próba szczelności to niezbędny etap wykonania wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Należy ją przeprowadzić po zamontowaniu przewodów i źródła ciepła – jeszcze przed podłączeniem grzejników. Zazwyczaj ma to zastosowanie podczas wykonywania ogrzewania podłogowego, gdyż trudno zauważyć jakiekolwiek przecieki po zakryciu elementów takiej instalacji. Producenci rur udostępniają wytyczne, co do procesu przeprowadzenia próby szczelności i należy postępować zgodnie z nimi. Po wykonaniu próby należy sporządzić protokół, który musi być podpisany przez wykonawcę instalacji centralnego ogrzewania.

Dla sprawniejsze przebiegu instalacji centralnego ogrzewania warto wykonać projekt i zatrudnić fachowców. Hepi-System oferuje kompleksowe usługi z zakresu instalacji centralnego ogrzewania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz