Artykuł sponsorowany

Etapy projektowania wentylacji

Etapy projektowania wentylacji

Podczas budowy domu czy obiektu użyteczności publicznej duży nacisk należy położyć na projektowanie wentylacji. Kryteria, jakimi trzeba się kierować, to wydajność i niezawodność systemu. Ich spełnienie stwarza optymalne warunki użytkowania danego obiektu. Dlatego właśnie tak istotne jest bliższe poznanie zagadnień dotyczących przygotowania projektu systemu wentylacji.

Jakie zadania ma system wentylacji?

Celem projektowania dowolnej instalacji jest zapewnienie wysokiej jakości działania systemu. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku wentylacji. Projektując system wentylacji przede wszystkim należy wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego budynku. Oprócz tego firma realizująca projekt musi uwzględnić przeznaczenie budynku oraz liczbę osób, która będzie z niego korzystać z sposób ciągły.

System wentylacji ma jedno, podstawowe zadanie. Jego celem jest utrzymanie naturalnego poziomu powietrza w każdym pomieszczeniu budynku. Dlatego właśnie podczas projektowania systemu wentylacji należy wziąć pod uwagę analizę napływu zanieczyszczeń. Do poziomu napływu zanieczyszczeń trzeba następnie dostosować wydajność systemu wentylacji.

Ogromne znaczenie ma wybór urządzeń, które będą pracować w obrębie całej instalacji. Kluczowe znaczenie ma oczywiście ich wydajność i niezawodność. Co istotne projektant instalacji musi też wziąć pod uwagę potencjalne straty ciepła wywołane działaniem systemu wentylacji. Sieć kanałów wentylacyjnych to przecież także droga, którą może uciekać ciepło z budynku.

Jakie są elementy projektu wentylacji?

Wybór systemu wentylacji oraz dobranie jego elementów składowych to podstawowe zadania, na jakich opiera się projektowanie wentylacji. Ważne jest, aby urządzenia były dopasowane do typu wymiany powietrza w systemie. Niemniej istotne jest oczywiście przygotowanie szczegółowej dokumentacji technicznej. Dokumentacja projektowa musi uwzględniać dane dotyczące minimalnej ilości powietrza „dostarczanego” do poszczególnych pomieszczeń. Projekt powinien zawierać kryteria, które posłużą do obliczenia parametrów powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. W przypadku powietrza wywiewanego jego ilość musi wynosić minimalnie 20 m3/osobę/godzinę.

Bardzo ważne są także obliczenia określające maksymalny zysk ciepła oraz wilgotności dla pomieszczeń w danym budynku. Przez maksymalny zysk ciepła rozumiemy sumę zysku ciepła pozyskanego od:

  • Słońca
  • Ludzi
  • Maszyn i urządzeń
  • Oświetlenia w budynku

W projekcie muszą znaleźć się także wytyczne dotyczące wymogów odnośnie strumienia powietrza w wentylacji.

Kolejnym elementem projektu jest szczegółowy plan rozmieszczenia otworów, przez które powietrze dostaje się do wnętrza i przez które jest wysysane na zewnątrz. Część obliczeniowa projektu powinna także określać opory występujące w trakcie przepływu powietrza przez przewody wentylacyjne. Oprócz tego muszą się w niej znaleźć obliczenia dotyczące akustyki całego systemu. Finalnym elementem projektu, wykonywanym w przypadku wentylacji mechanicznej, jest wskazanie rozmieszczenia urządzeń wentylacyjnych.

Przygotowanie projektu wentylacji jest zadaniem wymagającym ogromnej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też w tej kwestii warto skorzystać z pomocy firmy Wisco Instalacje Sanitarne z Olsztyna. Firma prowadzona przez Pana Marka Lasmanowicza specjalizuje się w projektowaniu sieci oraz instalacji sanitarnych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz