Materiał Partnera

Etapy projektowania komina przemysłowego

Etapy projektowania komina przemysłowego

Budowa komina przemysłowego zawsze rozpoczyna się od projektu. To nie lada przedsięwzięcie, do którego trzeba podejść z należytą starannością. Każde wznoszenie komina tego rodzaju zaczyna się od ustalenia konkretnego planu. Dowiedz się, jakie kryteria brać pod uwagę tworząc tego rodzaju budowlę. Dlaczego jej należyte zaprojektowanie jest ważne i kto powinien się tym zająć?

Projekt komina przemysłowego - krok po kroku

  • tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu możliwe jest stworzenie konstrukcji solidnej i niezawodnej, która będzie służyć przez lata. Tak jest w przypadku komina przemysłowego, który rozpoczyna się od projektu. Pierwszy jego etap to ustalenie koncepcji, czyli wielkość budowli, powierzchni, jaką zajmie oraz jakie materiały zostaną użyte do produkcji.
  • zaraz po ustaleniach z poprzedniego punktu wybiera się rodzaj przewodów do spalin. Decyzja uzależniona jest typem gazów, jaki będzie przez te przewody przechodził. Najczęściej wykorzystywana jest stal o podwyższonej odporności na korozję. Szkło borokrzemianowe, czy włókno węglowe to materiały, które na przełomie ostatnich lat wybiera się coraz częściej.

Po tych czynnościach projekt można uznać za gotowy. Etapy projektowania komina to więc przede wszystkim ustalenie rozmiarów budowli, a także wybór odpowiednich materiałów do budowy. Najczęściej wykorzystywany jest żelbet albo stal. W przypadku kominów z tego pierwszego tworzywa budowa jest dość skomplikowana. Dlatego coraz chętniej korzysta się z możliwości budowy kominów stalowych.

Wady kominów przemysłowych

Nieodpowiednie dobranie materiałów, złe przeniesienie projektu z planu na plac budowy lub użycie przewodów, które nie współpracują, tak jak powinny z danym gazem. To najczęstsze przyczyny problemów, jakie mogą spotkać pracownicy podczas jego eksploatacji. Jakie to niesie za sobą skutki?

  • konieczność wykonywania stałych konserwacji - to niestety dodatkowe koszty związane z ciągłą obserwacją i oceną stanu budowli
  • ograniczenie średnicy przewodu - mniejszy przewód oznacza niższą efektywność, co za tym idzie straty materialne
  • niska trwałość wskutek korozji - słabej jakości materiały, przewody nieprzystosowane do kontaktu z wilgocią po pewnym czasie zaczynają rdzewieć. Ten poważny problem niesie za sobą straty pieniężne, ale także niebezpieczeństwo.

Sporych rozmiarów budowla, jaką jest komin przemysłowy to przedsięwzięcie na dużą skalę. Należy do niego podejść w poważny sposób. Najlepiej, kiedy już sam projekt wykonuje firma z doświadczeniem, potrzebną wiedzą i zespołem specjalistów. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty firmy Buko, która prężnie rozwija się na rynku już od dobrych kilkunastu lat!

Opracowanie:
Wieliczka, os. Szymanowskiego 6 lok. 15
tel. 12 354 92 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz