Artykuł sponsorowany

Etapy produkcji materiału siewnego

Etapy produkcji materiału siewnego

Zdrowa i pyszna żywność, której nigdy nie brakuje w sklepach, to efekt pracy tysięcy osób. Olbrzymi wkład w jej przygotowaniu, mają rolnicy, którzy zajmują się między innymi uprawą roślin jadalnych. Warto jednak przy tym wiedzieć, że ich działania, nie są pierwszym ogniwem całego złożonego łańcuchu produkcji produktów żywnościowych. Zapoczątkowanie tego procesu możemy zauważyć w pracach produkcyjnych materiału siewnego, od którego jakości zależeć będzie to, jak np. będą kształtowały się ceny chleba, warzyw itd.

Wybór właściwej odmiany

Pierwszy etap produkcji materiału siewnego polega na wyborze właściwej odmiany. Dla przykładu, postępowe hodowle roślin, są dzisiaj w stanie uprawiać kilka odmian pszenicy, a według danych statystycznych ich rodzaje są ciągle udoskonalane. Najczęściej ma to związek z ich uszlachetnieniem, gdzie materiał siewny, jest bardzo odporny na choroby, czy szybciej wzrasta. Warto zatem wiedzieć, że dla gospodarstw rolnych bardzo ważne jest to, aby producenci nasion, wprowadzali na rynek nowe odmiany tego samego gatunku produktów. To pozwala bowiem idealnie dobrać odmianę, dla danego rodzaju gleby.

Reprodukcja polowa

Drugi etap produkcji materiału siewnego, jest związany z wyborem odpowiedniego miejsca na plantację. Warto wiedzieć, że najwyższej jakości nasiona, uzyskiwane są z roślin, które wzrosną na przygotowanych polach wysokiej klasy. Najczęściej są to grunty, które przez ostanie 2-3 lata nie były użytkowane pod na przykład uprawy zbożowe. W reprodukcji polowej liczą się również: stosowanie nowoczesnej agrotechniki, stałe monitorowanie plantacji, a także zabezpieczanie jej przez chorobami oraz szkodnikami. Najlepsi producenci w tym celu stosują specjalne proekologiczne środki ochronne.

Czyszczenie, kwalifikacja i zaprawianie nasion, a także ich etykietowanie

Trzeci etap produkcji materiału siewnego, ma olbrzymie znaczenie we wprowadzaniu na rynek dystrybucyjny najwyższej jakości produktów. Zakłada on bowiem czyszczenie nasion, klasyfikowanie ich pod względem swojego przeznaczania, a także ich zaprawianie. Warto przy tym wiedzieć, że dane materiały nie mogą wyróżniać się np. swoją wysoką wilgotnością, a określone partie, są przekazywane do badań laboratoryjnych. Dopiero to pozwala uzyskać certyfikowaną identyfikację urzędową nasion. Na danej etykiecie znajdują się informacje o gatunku, odmianie, ilości nasion, producencie, a także zdolności do kiełkowania. Jeśli prowadzisz zatem gospodarstwo rolne i poszukujesz dobrego producenta oraz dystrybutora, wybierz firmę Rolnas z Bydgoszczy! Ma ona w swojej ofercie m.in. buraki pastewne, kapustę pastewną, kukurydzę, sorgo, zboża, groch siewny, bobik, rzodkiew oleistą, facelię błękitną, oraz gorczycę, owies, pszenicę, pszenżyto, żyto, grykę, proso, gorczycę białą, czy len oleisty.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Powstańców Warszawy 6f
tel. 52 376 98 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz