Artykuł sponsorowany

Etapy mrożenia warzyw i owoców w firmie Wimar-Chłodnia Składowa

Etapy mrożenia warzyw i owoców w firmie Wimar-Chłodnia Składowa

Mrożone warzywa i owoce są wykorzystywane w niejednej domowej kuchni. Dzięki nim można szybko przygotować smaczne danie. Nie trzeba nawet rozmrażać produktów, wystarczy wrzucić do naczynia. To cenna zaleta dla osób, które nie mają wiele czasu na gotowanie. Jest dostępna dzięki sprawnemu procesowi konsekracji. To jak przebiega opisujemy na podstawie metody stosowanej w firmie Wimar-Chłodnia Składowa.

Zalety mrożonych owoców i warzyw

Mrożenie jest dobrym sposobem konserwowania żywności. Produkty pozostają minimalnie przetworzone a ich przydatność do spożycia wyraźnie się wydłuża. Za wadę technologii można uznać to, że mrożonki owocowe i warzywne tracą około 20-30% witamin. Natomiast po stronie zalet trzeba zapisać:

  • zachowanie wyglądu, koloru i smaku produktów,
  • zapobieganie gniciu i fermentowaniu produktów,
  • brak dodatkowych konserwantów,
  • dostępność mrożonych warzyw i owoców przez cały rok.

Wymienionymi powyżej walorami odznaczają się wyroby, działającej od 2002 roku, firmy Wimar-Chłodnia Składowa. W jaki sposób powstają? Przede wszystkim przechodzą przez kilkuetapowy proces technologiczny. Przeprowadzany zgodnie z wszelkimi normami krajowymi i unijnymi.

Jak przebiega mrożenie warzyw i owoców?

Współczesne chłodnictwo daje wiele możliwości. Codziennie produkowane są mrożone składniki i gotowe dania. Firma z Radwankowa Szlacheckiego specjalizuje się w konserwacji mieszanek warzywnych i owocowych jak i pojedynczych odmian. Pierwsze kroki do powstania mrożonek to przyjęcie surowców od rolników i precyzyjne warzenie. Przedsiębiorstwo skupuje między innymi porzeczki, maliny, kalafiory, brokuły. Cenione są także wiśnie, truskawki oraz śliwki. Kolejnym istotnym etapem jest przebieranie zbiorów i odrzucanie uszkodzonych czy nadpsutych okazów. Natomiast te, które przeszły przez pierwsze sito trafiają do mycia. Zarówno zbieranie warzyw i owoców jak i transport pozostawiają po sobie zanieczyszczenia, które trzeba usunąć.

Czynności wymienione powyżej to tylko połowa drogi od skupu do gotowego produkty. Składniki mieszanek owocowych i innych mrożonek przechodzą jeszcze kilka procesów. Pierwszy to kalibrowanie i sortowanie mające na celu wybór surowców tej samej wielkości. Dopiero po tym są dokładnie osuszane. Następną czynność opisuje specjalista z firmy Wimar-Chłodnia Składowa:

- Warzywa przed zamrażaniem są blanszowane i schładzane. Dzięki temu zachowują witaminy, minerały oraz dobry wygląd. Tymczasem owoce od razu po umyciu są gotowe do zamrożenia.
Surowce, które przeszły przez wszystkie etapy można mrozić. Robi się to przy pomocy aparatu pyłowego, w tunelach fluidyzacyjnych lub z użyciem ciekłego azotu. Na tym kończy się konserwacja warzyw i owoców.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz