Materiał Partnera

Ergonomia w biurze

Ergonomia w biurze

Termin ergonomia coraz częściej przewija się w dyskusjach dotyczących właściwej organizacji pracy, nie wszyscy zdają sobie natomiast sprawę z tego, co dokładnie oznacza to sformułowanie. Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniom związanym z ergonomią pracy biurowej.

Ergonomia polega na przygotowaniu warunków pracy w ten sposób, by odpowiadały one możliwościom, potrzebom i ograniczeniom pracowników – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy MERIWA. W przypadku pracy biurowej, ergonomia oznacza więc właściwą, przyjazną człowiekowi organizację przestrzeni.

Czy warto mówić o ergonomii pracy biurowej?

Do niedawna praca biurowa uchodziła za najlżejszą i w pełni bezpieczną formę aktywności zawodowej. Tymczasem okazuje się, że wielogodzinne przebywanie w biurze może mieć fatalne skutki dla zdrowia pracowników. Odczuwalne są one przede wszystkim jako rozmaite bóle ze strony pleców i narządów ruchu, osłabienie wzroku i dolegliwości związane z przemęczeniem i stresem.

Problemy te znacznie pogarszają jakość życia pracowników, ale też przekładają się na wyniki przedsiębiorstwa. Złe samopoczucie osób zatrudnionych w biurze wpływa ujemnie na ich efektywność, co prowadzi do strat samego przedsiębiorstwa.

Jak dbać o ergonomię w biurze?

Skoro zgadzamy się już co do tego, że ergonomia biura jest ważna, zastanówmy się, jak o nią zadbać.

Najważniejszą rolę odgrywają oczywiście meble biurowe, które budują stanowisko pracy. Biurko i krzesło pracownika muszą umożliwiać mu przyjęcie wygodnej i zdrowej pozycji, a jednocześnie swobodę ruchów.

Ergonomiczny fotel biurowy

Fotel czy krzesło biurowe powinno posiadać regulację wysokości siedziska – bez względu na wzrost, pracownik musi mieć możliwość ułożenia stóp na ziemi przy kolanach zgiętych pod kątem prostym. Regulowane powinny być też wysokość i nachylenie oparcia krzesła. Dodatkowo, ergonomiczne krzesło biurowe powinno mieć podłokietniki.

Ergonomiczne biurko pracownicze

Blat biurka pracowniczego musi być wystarczająco duży, by umożliwiał wygodne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych narzędzi: komputera, przybornika, dokumentów itp. Zbyt duży natłok przedmiotów na biurku wymusza na pracowniku przyjmowanie nienaturalnych pozycji i uniemożliwia prawidłowe ułożenie rąk i monitora.

Dobre meble biurowe to oczywista podstawa ergonomii, liczy się jednak również ich ustawienie. Aranżując biuro pamiętaj o tym, by rozkład stanowisk pozwalał pracownikom na swobodne poruszanie się i zapewniał odpowiednią ilość światła każdemu z nich.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz