Materiał Partnera

Energia odnawialna w gospodarstwach domowych

Energia odnawialna w gospodarstwach domowych

Odnawialne źródła energii pomagają chronić nasze środowisko, stanowią sposób na realne oszczędności przez wpływ na zmniejszenie się wydatków na energię elektryczną oraz ogrzewanie domu. W prywatnych gospodarstwach domowych stosuje się różne systemy wykorzystujące naturalne źródła energii. Podpowiadamy, w jakim celu gospodarstwa domowe mogą korzystać z „zielonej energii” oraz jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w energetykę odnawialną.

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii

Zapotrzebowanie ludzkości na energię stale wzrasta, jednak globalne zasoby energetyczne nie są w stanie go zaspokoić, więc wzrasta też zainteresowanie w pełni odnawialnymi źródłami energii, do których należy m.in. wiatr, woda i energia słoneczna.

– Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, dlatego warto w nie inwestować. Wytworzoną energię można także oszczędzać, np. decydując się na nowoczesny i energooszczędny sposób ogrzewania budynku, jakim są promienniki ECOSUN – podpowiada ekspert z firmy Rotal ze Szczecina.

Nie wszystkie źródła „zielonej energii” można wykorzystać w przypadku prywatnych gospodarstw domowych ze względu na szereg ograniczeń, ale dostępne rozwiązania i tak pozwalają w znacznym stopniu zadbać nie tylko o zaspokojenie zapotrzebowania na energię mieszkańców przeciętnego gospodarstwa domowego, ale także umożliwiają odsprzedanie nadwyżki wytworzonej i zmagazynowanej energii.

Inwestycja w odnawialne źródła energii naprawdę się opłaca i szybko się zwraca. Korzystając dodatkowo z nowoczesnych technologii grzewczych, możemy w pełni wykorzystać możliwości płynące z wytwarzania energii oraz jej magazynowania, dzięki czemu koszt ogrzania domu przestanie stanowić jakikolwiek problem.

Energia odnawialna w gospodarstwach domowych

Źródłem energii odnawialnej w przypadku gospodarstw domowych mogą być kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne. Kolektory słoneczne najczęściej stosowne są w celu ogrzewania wody wykorzystywanej do celów użytkowych, czyli np. do mycia. Ich instalacja polecana jest przede wszystkim w przypadku korzystnego położenia budynku i jego właściwego nasłonecznienia. Pompy ciepła wykorzystywane są w celu ogrzewania domu. Pozyskują one energię z gleby, wody lub z powietrza. Rozwiązanie to stosuje się np. w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Fotowoltaika jest technologią, dzięki której możemy czerpać energię bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala zaopatrzyć budynek w energię elektryczną wykorzystywaną do różnych celów np. do ogrzewania domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz