Artykuł sponsorowany

Energetyczny potencjał grafenu

Energetyczny potencjał grafenu

Grafen bywa nazywany Świętym Graalem inżynierii materiałowej. Nie ma w tym stwierdzeniu nic dziwnego, bo jego wyjątkowy potencjał energetyczny może spowodować, że na dobre zapomnimy np. o krzemowych panelach fotowoltaicznych. Zastosowanie grafenu w różnych gałęziach przemysłu stale się zwiększa; trwają intensywne prace nad poznaniem pełnego zakresu wykorzystania tego materiału, których wyniki mogą wpłynąć na przyszłość ludzkości.

 

Co to jest grafen?

 

Grafen to materiał, który poddawany jest obecnie wielu różnym badaniom. Ta spłaszczona forma węgla, której struktura przypomina budowę plastra miodu. W tej alotropowej odmianie węgla drzemie niezwykły potencjał energetyczny, który w pewnym stopniu został już odkryty i znajduje zastosowanie m.in. podczas produkcji elementów ekologicznych systemów grzewczych.  Zaliczamy do nich panele fotowoltaiczne oraz elementy systemów ogrzewania na podczerwień. Producentem grafenowego ogrzewania na podczerwień jest m.in. firma Soleo Heat, w której ofercie znajdziemy grafenowe folie i moduły grzewcze.

Grafen z wielu względów zasługuje na uwagę. Obecnie wykorzystywany jest nie tylko w technice grzewczej, ale także m.in. medycynie. Innowacyjne projekty i intensywne prace naukowców pozwalają sądzić, że niebawem odkryte zostaną nowe właściwości oraz możliwości zastosowania tego niezwykłego materiału.

 

Grafen w technice grzewczej – poznaj jego energetyczny potencjał!

 

Zastosowanie grafenu w technice grzewczej to krok w przyszłość, na który długo czekaliśmy. Biorąc pod uwagę wszystkie wady tradycyjnych systemów grzewczych, które oparte są m.in. na spalaniu paliw stałych, grafen stanowi materiał idealnie odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom współczesnej ludzkości.

Zastosowanie grafenu jako materiału do produkcji ekologicznych, nowoczesnych systemów ogrzewania, pozwala znacząco zwiększyć ich efektywność grzewczą oraz ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynków.

Grafen pomaga także w pełni wykorzystać energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł, co nie pozostaje bez znaczenia dla przyszłości planety. Dzięki rozwojowi nowych technologii produkcja energii cieplnej może stać się nie tylko zdecydowanie łatwiejsza i tańsza, ale także bardziej przyjazna dla otoczenia. Dla przykładu: folie i moduły grzewcze z grafenu cechują się około 99% sprawnością, co jest gwarancją, że  niemal cała ich powierzchnia będzie oddawała ciepło do pomieszczenia. Takiej wydajności nie zapewniają inne systemy grzewcze, które do tej pory były uważane za alternatywę dla ogrzewania budynków z wykorzystaniem kotłów na paliwa stałe. Najważniejsze właściwości grafenu jako materiału stosowanego w technice grzewczej to jego wysokie przewodnictwo cieplne, niska rezystencja oraz bardzo wysoka wytrzymałość. Materiał ten gwarantuje także bezpieczeństwo użytkowania elementów systemów grzewczych. Co więcej, grafen rozgrzewa się do wysokiej temperatury, przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu na energię.

Podsumowując, grafen to innowacja na rynku energetycznym, której potencjał nadal nie został do końca odkryty. Jak dotąd, udało się z powodzeniem zastosować ten materiał o wyjątkowej strukturze i właściwościach do produkcji m.in. paneli fotowoltaicznych oraz elementów grzewczych, które stosowane są w systemach ogrzewania podczerwienią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz