Materiał Partnera

Endoskopia w leczeniu zwierząt

Endoskopia w leczeniu zwierząt

Jako właściciele zwierząt mamy obowiązek dbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Na szczęście wiedza medyczna oraz rozwój technologii pozwala nam skutecznie diagnozować problemy zdrowotne również u zwierząt. Jedną z najbardziej skutecznych metod diagnostyki i leczenia wewnętrznych części ciała i organów naszych pupilów jest endoskopia. Kiedy powinniśmy sięgnąć po taką formę diagnozy?

Czym jest endoskopia?

Endoskopia jest to badanie, które umożliwia diagnostykę wewnętrznych układów i narządów zwierzęcia. Za pomocą endoskopu można dokonać badania układu oddechowego, przełyku, układu pokarmowego, czy też moczowego. 

Jak mówią specjaliści weterynarii z Lecznicy dla zwierząt: „Za pomocą endoskopu możemy również dokonać diagnostyki stawów oraz wszelkich jam ciała zwierzęcia”. Endoskop to specjalistyczne urządzenie, które składa się ze specjalnych wzierników oraz kamerki i źródła światła. 

Dzięki temu bez trudu można badać narządy znajdujące się głęboko w ciele.

Jak przebiega zabieg endoskopii u zwierząt?

Zabieg endoskopii jest zabiegiem niezwykle skutecznym, ale należy pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny. Endoskopia odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego też przed jej wykonaniem niezbędne jest przeprowadzenie takich badań jak morfologia i biochemia krwi. Dodatkowo należy pamiętać, że istnieją ogólne przeciwwskazania do przeprowadzenia endoskopii, takie jak niewydolność krążenia, czy też nerek lub wątroby. W takim wypadku zabieg może być ryzykowny. Dlatego dopiero na podstawie wyników badań krwi oraz ogólnego wywiadu lekarz weterynarii może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu endoskopii. Zabieg rozpoczyna się poprzez podanie znieczulenia ogólnego. Następnie endoskop wprowadzany jest do wnętrza badanego narządu. Obraz z kamery jest przekazywany do monitora, gdzie lekarz weterynarii może ocenić stan badanego narządu. Warto wiedzieć, że endoskopia umożliwia również pobranie wycinka tkanek do badania, wykonywanie wymazów oraz usuwanie nieprawidłowych struktur.

Czy warto poddać zwierzę zabiegowi endoskopii?

Jeśli wszelkie inne bezinwazyjne metody diagnostyki oraz leczenie nie przyniosły zamierzonych efektów, to z pewnością endoskopia jest zabiegiem rekomendowanym. Pamiętajmy, że jest ona dużo mniej inwazyjna niż wszelkie zabiegi chirurgiczne, a przy tym niezwykle skuteczna. Jeśli nasz zwierzak cierpi z jakiegoś medycznego powodu, badanie endoskopowe wykluczy lub potwierdzi dane schorzenie, a to z kolei pomoże w dalszym skutecznym leczeniu. Jeśli lekarz weterynarii nie widzi przeciwwskazań zdrowotnych do zabiegu endoskopii, to warto wykorzystać tę nowoczesną metodę podczas diagnozowania choroby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz