Endometrioza po cesarce – diagnoza, objawy, leczenie

Endometrioza po cesarce – diagnoza, objawy, leczenie

Endometrioza to podstępna choroba, które może rozwinąć się w różnych narządach. Do rozwoju choroby może dojść u kobiet, u których poród zakończony został cesarskim cięciem. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są objawy endometriozy po cesarce i kiedy możesz mieć powody do niepokoju. Dowiedz się, jakie są metody leczenia tego schorzenia i czy są skuteczne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy może dojść do rozwoju endometriozy po cesarce?

Endometrioza to choroba, która objawia się między innymi bolesnymi miesiączkami, bólami w czasie stosunku, a także kłopotami z trawieniem czy oddawaniem moczu. Towarzyszące dolegliwości zależą od tego, gdzie rozwinęły się ogniska endometriozy. Mogą pojawić się one na jajowodach, jelitach, pęcherzu moczowym. Okazuje się, że schorzenie może rozwinąć się nawet po porodzie. 

Niektórzy ginekolodzy uważają, że ciąża może zatrzymać rozwój endometriozy, ale jest to tylko ulga tymczasowa. W czasie ciąży cykl i owulacja zostają wstrzymane, więc nie dochodzi do powstawania zrostów. Niestety w wielu przypadkach po porodzie następuje nawrót choroby. Ryzyko rozwinięcia się endometriozy dotyczy przede wszystkim kobiet, u których wykonane zostało cesarskie cięcie. Endometrioza po cesarce może pojawić w miejscu blizny, gdy w pobliżu rany znajdą się komórki śluzowe jamy macicy. 

Jakie są objawy endometriozy po cesarskim cięciu?

Najczęściej endometrioza w bliźnie po cesarce objawia się niedużym zgrubieniem, które pod wpływem nacisku sprawia ból. Przeszkadzać może zarówno dotyk, jak i ucisk, który wywołuje noszona bielizna. Początkowo lekki ból przynosi tylko dyskomfort, ale z upływem czasu dolegliwości pogłębiają się i ból staje się silniejszy. Dochodzi do powiększania się zrostu, ponieważ złuszczające się co miesiąc komórki nie mogą zostać wydalone i narastają.

Bolesne objawy pojawiają się szczególnie przed i w czasie trwania miesiączki. Wiele kobiet podkreśla, że szczególnie dają się we znaki podczas wykonywanie gwałtownych ruchów, np. w czasie kichania czy głośnego śmiechu. Dolegliwości z czasem nie pozwalają na normalne funkcjonowanie.  

Jak leczyć endometriozę po cesarce?

Najważniejsze jest, by jak najszybciej udać się do najbliższej przychodni lub innego ośrodka zdrowia, w którym przyjmuje ginekolog. Nie powinnaś lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ nie miną one samoczynnie, a raczej będą się pogłębiać. Z czasem ból może stać się nie do zniesienia.

Leczenie endometriozy po cesarce opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów, a nie przyczyn. Zwykle specjaliści kierują pacjentkę na operacyjne usuwanie wszczepów. Laparoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu nacina się fragmenty skóry i przez otwory wprowadza kamerę oraz narzędzia. Dzięki temu można usunąć powstałe wszczepy. Po zabiegu operowana pacjentka powinna pozostać kilka dni.

Inną metodą leczenia jest stosowanie środków hormonalnych, które zatrzymują owulację. Dzięki temu nie dochodzi do złuszczania i tworzenia kolejnych zmian oraz powiększania już istniejących. W celu łagodzenia dolegliwości bólowych podaje się środki dostępne w aptece lub mocniejsze przepisywane na receptę. Niestety stosowane metody mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ani terapia hormonalna, ani zabieg laparoskopii nie mogą zagwarantować, że choroba nie powróci.

Dowiedz się więcej o endometriozie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży