Materiał Partnera

Endodoncja - drugie życie chorego zęba.

Endodoncja - drugie życie chorego zęba.

Zdrowe zęby to zdrowy organizm. Niestety stan uzębienia z różnych przyczyn ulega z czasem pogorszeniu, co może się również odbić na naszym zdrowiu. Na szczęście we współczesnej stomatologii, usunięcie chorego zęba to ostateczność. Dostępne metody leczenia, takie jak endodoncja, pozwalają na zachowanie własnego uzębienia bez potrzeby jego ekstrakcji oraz założenia implantów.

Endodoncja, czyli …

Dla wielu pacjentów termin endodoncja brzmi dość egzotycznie. Jednakże pod tą tajemniczą nazwą kryje się zdecydowanie bardziej znane leczenie kanałowe. Jest ono jednym z podstawowych zabiegów oferowanych przez gabinety stomatologiczne, w tym również przychodnię stomatologiczno-lekarską NZOZ Medycyna z Wadowic. Metodę tą stosuje się w przypadku schorzeń miazgi zęba lub tkanek otaczających korzeń, a celem leczenia kanałowego jest usunięcie chorej/zakażonej miazgi i tym samy usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, w taki sposób aby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Przyczyny zapalenia lub zakażenia miazgi mogą być różne: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. Leczenie kanałowe odbywa się najczęściej przy użyciu metod mechanicznych z dodatkiem środków chemicznych. Rozpoczyna się ono od wykonania zdjęć RTG. Pozwala to na ustalenie ile dokładnie kanałów znajduje się w chorym zębie oraz jaką mają długość i przebieg. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie każdy ząb posiada taką samą liczbę kanałów. Podczas trwania zabiegu stomatolog w pierwszej kolejności oczyszcza z próchnicy oraz otwiera komorę zęba i usuwa miazgę znajdującą się w środku. Następnie dezynfekuje kanał zębowy i szczelnie wypełnia go odpowiednim materiałem. Kolejnym krokiem jest zamknięcie zęba materiałem kompozytowym (plomba) lub odbudowanie protetycznie (korona porcelanowa), tak aby przywrócić go do pełnej funkcjonalności.

Niekiedy trzeba powtórzyć

Sukces leczenia endodontycznego w bardzo dużej mierze zależy od dokładnego oczyszczenia kanałów korzeniowych na całej ich długości, a następnie – na szczelnym ich wypełnieniu. Zazwyczaj wystarcza jednorazowy zabieg, aby ząb mógł funkcjonować latami bez żadnych dolegliwości bólowych. Niekiedy zdarza się jednak, że po zakończeniu leczenia pacjent nadal odczuwa silne dolegliwości bólowe. Może to doprowadzić do sytuacji w przypadku której lekarz stomatolog zmuszony jest wykonać leczenie kanałowe ponownie. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowościami w pierwotnym leczeniu, nietypową budową zęba, zmianami okołowierzchołkowymi (ropnie, torbiele) lub różnego rodzaju zakażeniami, które przeniosły się z sąsiadujących zębów. Podobnie jak przy pierwszym leczeniu, tak i przy powtórnym ogromną rolę odgrywa odpowiednia diagnostyka. W przypadku ponownego zabiegu kanałowego różnicą w przebiegu procedury jest dodatkowy etap obejmujący usuniecie poprzedniego wypełnienia korzeni. Niemniej jednak zabieg powtórnego leczenia kanałowego wymaga od dentysty szczególnych umiejętności, doświadczenia, a sama procedura jest wydłużona.

Prawidłowo wykonane leczenie endodontyczne sprawi, że ząb stanie się martwy i nie będzie już dla nas kłopotem. Unikniemy także konieczności jego usunięcia i ewentualnych kosztów, które moglibyśmy ponieść zastępując go np. implantem. Odpowiednia dbałość i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej sprawi, że zaleczony ząb będzie nam służyć jeszcze przez długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz