Artykuł sponsorowany

Endeco – słowniczek oznaczeń przy półmaskach filtrujących

 Endeco – słowniczek oznaczeń przy półmaskach filtrujących

Półmaski filtrujące to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony dróg oddechowych. Jednak aby maski faktycznie spełniały swoje funkcje, ich parametry muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju zanieczyszczeń i środowiska, w jakim będą wykorzystywane. Wyboru tego nie ułatwia szeroka oferta półmasek proponowanych między innymi przez firmę Endeco. Jakie oznaczenia półmasek filtrujących są najważniejsze i co dokładnie oznaczają? Wyjaśniamy.

Klasy półmasek filtrujących

Jednym z powszechnie znanych i wykorzystywanych indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych są półmaski filtrujące, które oczyszczają wdychane powietrze z pyłów, dymów, mgły oraz gazów. Maski, które znaleźć można w ofercie producenta artykułów BHP Endeco, wykonane są ze specjalnych, wysokiej jakości materiałów filtrujących, a także filtrów oczyszczających. To, w jakim stopniu dany rodzaj półmaski zabezpiecza drogi oddechowe, określa norma PN-EN 149, która wyszczególnia 3 klasy ochrony filtra:

  • FFP1 – zapewnia najniższy poziom ochrony, skuteczność filtracji to tylko ok. 80%, nie są to maski odpowiednie do środowiska, gdzie występują toksyczne lub fibrogenne pyły oraz aerozole, zazwyczaj są wykorzystywane w branży budowlanej i gastronomicznej.

  • FFP2 – zapewnia średni poziom ochrony, a efektywność filtracji wynosi 94%, można je stosować do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej oraz średniej toksyczności, sprawdzają się w górnictwie oraz zakładach przemysłowych,

  • FFP3 – to najwyższy poziom ochrony, gdzie skuteczność filtracji może wynosić nawet 99%, te półmaski można stosować do zabezpieczenia przed substancjami o wysokiej toksyczności, także ​​rakotwórczymi i radioaktywnymi, a więc sprawdzają się szczególnie w przemyśle chemicznym.

Dodatkowe oznaczenia półmasek filtrujących

Oprócz klasy ochrony półmaski filtrujące proponowane przez firmę Endeco posiadają również szereg innych właściwości, które wpływają na ich jakość oraz przeznaczenie. Wśród tych najważniejszych z pewnością należy wymienić oznaczenie NR, wskazujące, że jest to półmaska jednorazowa, oraz R, czyli półmaska wielokrotnego użytku. Popularnym oznaczeniem jest także D, które oznacza zwiększoną pyłochłonność, potwierdzoną poprzez badanie odporności na zatkanie pyłem dolomitowym. Można się też spotkać z oznaczeniem C potwierdzającym odpowiednią pyłochłonność sprawdzaną pyłem węglowym. Kolejne informacje dostarcza oznaczenie S wskazujące, że półmaska przeznaczona jest do filtracji tylko cząstek stałych (dym, pył) oraz SL, czyli​​ półmaska przeznaczona do filtracji cząstek stałych i ciekłych, np. mgła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz