Materiał Partnera

Emerytura dla osób pracujących za granicą

Emerytura dla osób pracujących za granicą

Jeśli pracowałeś w ciągu swojego życia w różnych krajach europejskich, należących do EFTA oraz UE, musisz wiedzieć, że przysługuje Ci możliwość uzyskania emerytury nie tylko w Polsce, ale również z funduszu emerytalnego danych państw, w których odprowadzano wymagane w przepisach składki. Pamiętać przy tym należy o spełnieniu jednego ważnego warunku. Jest nim osiągnięcie wieku emerytalnego, który w różnych krajach UE różni się od siebie znacząco!

Jedna emerytura, czy dwie, a nawet więcej?

W przypadku stażu pracy, który uwzględnia opłacalnie składek emerytalnych w Polsce i na przykład również w Niemczech, oraz Belgii, dana osoba może ubiegać się po osiągnięciu wieku emerytalnego, o emeryturę nie tylko od polskiego ZUS-u, ale także instytucji zagranicznych. Istotne jest jednak zawsze spełnienie warunków, które przewidują określone systemy emerytalne. Na ogół jednak nie różnią się one znacząco od siebie, jeśli chodzi o sposób wypłaty, czy naliczania wysokości emerytury. Problemem może być jedynie wiek emerytalny. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, a w Niemczech i Belgii dla obu płci emerytura przyznawana jest po ukończeniu kolejno 67 i 65 roku życia.

Wysokość świadczenia emerytur

Wiele osób pracujących przez lata za granicą, ale posiadających również długi staż pracy w Polsce, obawia się o wysokość swoich emerytur. Tu jednak panuje bardzo łatwa zasada. Wysokość świadczenie emerytalnego, zawsze bowiem wyznacza państwo, w którym opłacano dane składki, wedle przepisów obowiązujących na jego terenie. W przypadku zatem osiągnięcia przez mężczyznę wieku emerytalnego w Polsce (65 lat), a następne w Belgii (67), może on uzyskać emeryturę za okres stażu pracy w Polsce. Za czas przepracowany w Belgii, odpowiednią kwotę będzie wypłacała belgijska instytucja.

Jak rozpatrywany jest staż pracy?

Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, iż osoby pracujące przez wiele lat za granicą, nie posiadają odpowiedniego względem długości stażu pracy w Polsce, nawet osiągając wiek emerytalny. Co w takiej sytuacji się dzieje? ZUS w tego typu przypadkach dolicza zagraniczne ubezpieczenia (mowa o czasie ich opłacania) i są one uwzględniane przy obliczaniu wysokości emerytury. Panuje jednak metoda proporcjonalna. Mowa o wykorzystywaniu techniki liczenia emerytury, jako stosunku polskich okresów ubezpieczenia do sumy krajowych i zagranicznych okresów ubezpieczenia. ZUS będzie wypłacać emeryturę tylko za staż ubezpieczeniowy w Polsce. Za okres pracy w Belgii, czy w Niemczech, zapłacą owe państwa…

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do profesjonalistów!

Jak można zauważyć, już samo przeliczanie emerytury w Polsce, bywa niejasne dla świadczeniobiorców. Ci, którzy chcą uzyskać również emerytury za granicą, mają utrudnione zadanie. Aby wykonać całą procedurę bezstresowo, szybko i skutecznie, nie pomijając różnych danych, mogących obniżyć naszą emeryturę, warto zgłaszać się o pomoc do agencji Link2Europe. Zajmuje się ona wysyłaniem osób do pracy tymczasowej, oraz pełną obsługą zagranicznych spraw Polaków zatrudnionych za pośrednictwem agencji. To właśnie specjaliści tej firmy consultingowej, pomogą wypełnić oraz złożyć wnioski w popularnej coraz bardziej Belgii.

Opracowanie:
Opole, Krawiecka 7 lok. 4
tel. 77 441 45 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz