Materiał Partnera

Elementy więźby dachowej – zamówienia wprost z nowoczesnych tartaków

Elementy więźby dachowej – zamówienia wprost z nowoczesnych tartaków

Projekt budowlany domów jednorodzinnych i wielorodzinnych – a ich przyrost na terenie Polski jest w ostatnich latach bardzo wzmożony – najczęściej zakłada wykonanie pięknego dachu spadzistego w różnych wersjach. Podstawą wzniesienia takiej konstrukcji jest więźba dachowa, która stanowi szkielet dla pokrycia dachowego. To dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiednich materiałów dekarskich. Dzisiaj są one często oferowane przez nowoczesne tartaki.

Nowoczesne tartaki – drewno najwyższej klasy

Nowoczesne tartaki są dzisiaj wyposażone w bardzo zaawansowane parki maszynowe pozwalające na niemalże dowolną obróbkę drewna. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o nadawanie temu surowcowi odpowiednich kształtów, ale również o zapewnienie odpowiednich parametrów technicznych takich jak między innymi niski poziom wilgotności. Najlepsze zakłady przemysłu drzewnego zawsze wybierają wysokiej jakości drewno – np. klasa wytrzymałościowa C22, C27, C30 – które jest poddawane również obróbce fitosanitarnej (eliminowanie ze struktury drewna szkodliwych drobnoustrojów i larw, a także wszystkich ich form przetrwalnikowych). Warto wiedzieć, że selekcja materiałów jest bardzo ważną częścią systemów jakościowych profesjonalnych i innowacyjnych tartaków. Tak jest właśnie w przypadku Zakładu przemysłu drzewnego Import Eksport prowadzonego w Lidzbarku Warmińskich, który dzięki nowoczesnej technologii, a także szeroko wyspecjalizowanej kadrze wytwarza wysokiej jakościowo elementy więźby dachowej, deski podłogowe, podbitki, krawędziaki, bele, łaty, drewno opałowe i kominkowe, a także tarcicę budowlaną czy zrąbkę. Firma ta dzięki odpowiednim systemom logistycznym sprawnie transportuje również materiału we wskazane przez klienta miejsce.

Więźba dachowa wykonywana w tartaku 

Więźba dachowa (składa się z krokwi, kleszczy, mieczy, wieńców stropowych, stropu, słupów, belek podwalinowych itd.) to szczególna konstrukcja drewniana, której parametry techniczne muszą spełniać normy PN-82/D-09421, PN-EN 518 lub PN-EN 519. To dlatego profesjonalne tartaki zajmujące się również impregnowaniem drewna oraz jego suszeniem są najczęściej wybieranymi podmiotami do współpracy z firmami dekarskimi, oraz budowlanymi. Zakłady przemysłu drzewnego zawsze przy produkcji więźby dachowej oceniają najważniejsze właściwości drewna, do których zalicza się wytrzymałość na: zginanie, rozciąganie wzdłuż włókiem, rozciąganie w poprzek włókien, czy ściskanie. Istotny jest również moduł sprężystości, moduł odkształcenia postaciowego, a także gęstość drewna (wyrażona w [kg/m3]). Wnikliwe analizy materiału na więźbę pozwalają na tworzenie bezpiecznych, wydajnych i wysokich estetycznie systemów dachowych o długiej żywotności bez najmniejszych usterek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz