Artykuł sponsorowany

Elementy diagnostyki samochodowej

Elementy diagnostyki samochodowej

Pojęcie diagnostyki ma szerokie znaczenie i jest wykorzystywane nie tylko w motoryzacji. Ogólne znaczenie tego słowa odnosi się do badania i wykrywania nieprawidłowości, które stanowią podstawę do dalszych napraw lub wymiany części. W warsztatach samochodowych do tego celu wykorzystuje się specjalne oprogramowanie komputerowe. Dowiedz się, co obejmuje diagnostyka samochodowa?

Kiedy samochód wymaga diagnostyki?

Przed omówieniem zakresu działań, jakie obejmuje standardowa diagnostyka samochodowa, warto zastanowić się, w jakich okolicznościach jest ona wymagana. Pojazd, jak każda skomplikowana maszyna, podczas eksploatacji jest narażony na działanie wielu czynników zewnętrznych. Prowadzą one do zużycia części i obniżenia sprawności pojazdu lub też do awarii. Przezorny kierowca poddaje swój pojazd okresowym przeglądom, które pozwalają wykryć usterki zanim jeszcze ujawnią swoją obecność. Poza obowiązkowymi, narzuconymi przez prawo przeglądami oraz profilaktycznymi wizytami w serwisie, sytuacjami, w których jest zalecana diagnostyka samochodowa są:

  • jakiekolwiek zauważalne zmiany w pracy silnika i innych podzespołów pojazdu,

  • niewytłumaczalne stuki, tarcie, brzęczenie i inne odgłosy,

  • utrata mocy podczas jazdy,

  • wzrost spalania paliwa,

  • duże ubytki oleju lub płynu chłodniczego,

  • problemy z uruchomieniem samochodu,

  • zapalone kontrolki na desce rozdzielczej.

Diagnostyka komputerowa pojazdu

Jedną z cech charakterystycznych współczesnych pojazdów jest nasycenie ich elektroniką. Centralne sterowanie i rejestr błędów umożliwiają zapisywanie w pamięci komputera pokładowego informacji o nieprawidłowościach pracy różnych podzespołów. W nowoczesnych warsztatach samochodowych takich jak Car Servis ze Szczecina znajdują się komputery z oprogramowaniem, które pozwala odczytać te informacje. W efekcie diagnostyka komputerowa dostarcza wiedzy na temat drobnych dysfunkcji, usterek, zaburzeń w pracy silnika czy innych elementów. Stanowi ona podstawę do wyciągnięcia wniosków o tym, jakie podzespoły wymagają konserwacji czy naprawy.

Standardowa diagnostyka komputerowa obejmuje:

  • podłączenie urządzenia testującego,

  • odczytanie kodów błędów,

  • analizę kodów błędów,

  • wydruk komputerowy z wynikiem badania,

  • omówienie wyniku badania diagnostycznego.

Po przeprowadzeniu testu kody błędów są kasowane, a komputer pokładowy gromadzi informacje od nowa. Pojawienie się ponownie tego samego kodu błędu oznacza, że problem jest poważny.

Diagnostyka innych układów

Poza diagnostyką komputerową samochód może być w warsztacie poddany kontroli poprawności pracy innych układów. Do najbardziej typowych zaliczają się diagnostyka układu zawieszenia, kierowniczego i hamulcowego. Przeglądy i testy w tym zakresie są niezbędne, gdyż są to podzespoły najważniejsze dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Diagnostyka zawieszenia obejmuje tak ważną i podkreślaną przez specjalistów geometrię kół. Z kolei sprawdzenie sprawności układów kierowniczego i hamulcowego ma znaczenie dla prowadzenia samochodu oraz czasu reakcji w sytuacjach zagrożenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz