Artykuł sponsorowany

Elementy badania pola widzenia

Elementy badania pola widzenia

Badanie pola widzenia to podstawowy rodzaj badania okulistycznego, za którego pomocą można jednak wykryć szereg różnych, w tym także poważnych, chorób oczu. Dlatego też badanie to gra ważną rolę w życiu każdego z nas, gdyż istnieje duża szansa, że prędzej czy później na takie badanie się udamy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jak wygląda badanie pola widzenia, a także czym się odznacza.

Podstawy perymetrii

Samo badanie odbywa się poprzez zbadanie przestrzeni widocznej bez poruszania gałką oczną. Celem takiego zabiegu jest oczywiście zbadanie ubytków w polu widzenia, a dobre pole widzenia oznacza, z biologicznego punktu widzenia, że zarówno siatkówka, jak i nerw wzrokowy działają należycie. To samo dotyczy w takiej sytuacji tzw. płatów potylicznych, które znajdują się w naszych mózgach. Co warto wiedzieć o samym badaniu pola widzenia to także fakt, iż wyróżniamy dwa rodzaje perymetrii, bo tak brzmi nazwa tego typu badania, w postaci perymetrii kinetycznej oraz statycznej.

Zdecydowanie najczęściej perymetrię przeprowadza się w celu określenia, czy pacjent cierpi z powodu jaskry. Oprócz tego, badanie pola widzenia jest w stanie pozytywnie wspomóc ocenę problemów z nerwem wzrokowym, chorobami neurologicznymi, schorzeniami siatkówki czy niewielką ostrością widzenia. Czasami zdarza się także, że perymetria okazuje się przydatna w diagnostyce problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym, a także z bólami głowy. Jak widać więc, to na pozór podstawowe badanie jest niezwykle przydatne w diagnozie wielu potencjalnych problemów zdrowotnych.

Warto też wspomnieć nieco o samych wskazaniach do badania. Są one dość oczywiste, gdyż wiążą się z niewidzeniem elementów patrząc przed siebie lub z boku pola widzenia. Bardziej interesującym jest przy tym aspekcie to, u kogo perymetria nie jest wskazana. Dotyczy to dzieci, osób starszych oraz osób dorosłych z zaburzeniami orientacji. Z dodatkowych informacji, nie można też zapomnieć o tym, aby korzystać ze sprawdzonych usług związanych z przeprowadzaniem badań okulistycznych. Specjalista o dobrej marce zwiększa znacząco szanse na skuteczną ocenę wyników, a także na odpowiednio wysoką jakość samego badania.

Metoda kinetyczna oraz statyczna

Zarówno jedna, jak i druga metoda, o których to wspomnieliśmy już powyżej, mogą odgrywać kluczową rolę w diagnozowaniu problemów ze wzrokiem u pacjenta. Metoda kinetyczna polega na przemieszczaniu się punktu w czasie badania, a metoda statyczna na naprzemiennym pojawianiu się oraz znikaniu danego punktu. Metoda statyczna uwzględnia zmianę siły sygnału wysyłanego do oka, a same różnice mogą wahać się od bardzo ostrych i mocno widocznych bodźców do takich, które są ledwie dostrzegalne. Opis ten może wprowadzić w zakłopotanie potencjalnego pacjenta głównie ze względu na wątpliwości co do poziomu inwazyjności tego rodzaju badania okulistycznego. Bez obaw jednak, badanie pola widzenia jest absolutnie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Oko nie ulega podrażnieniu, a całość odbywa się w sposób uniemożliwiający odczuwanie jakichkolwiek dolegliwości po badaniu, z wyjątkiem występującego czasami zmęczenia.

Opracowanie:
Zabrze, pl. Wolności 4
tel. 32 271 42 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz