Materiał Partnera

Elementy automatyki budynkowej

Elementy automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa to rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, komfort i bezpieczeństwo, jaki daje są nie do przecenienia. Szybki rozwój technologiczny dodatkowo zachęca do jego stosowania. Wielopoziomową strukturą elementów automatyki budynkowej można bowiem obecnie zarządzać jedynie przy użyciu smartfona.

Automatyka budynkowa – rozwiązanie na miarę czasów

Nowoczesne systemy sterowania oferują możliwość obsługiwania ich już nie tylko przy pomocy panelu ściennego. Dziś możemy bowiem zarządzać automatyką budynkową z niemal z każdego miejsca, w jakim się znajdujemy, wystarczy, że mamy smartfona i jesteśmy w zasięgu sieci komórkowej. A pomoże nam w tym odpowiednia aplikacja, z której również możemy korzystać na tablecie. Dzięki niej skonfigurujemy centralę sterującą i będziemy mogli dowolnie sterować domową siecią.

Inteligentny dom, czyli praktyczne wykorzystanie automatyki budynkowej

Smartfon to spolszczone określenie angielskiego terminu „smartphone”, oznaczającego inteligentny telefon. Korzystając więc ze smartfona możemy sterować wszystkimi systemami oraz urządzeniami, które wchodzą w skład automatyki domowej, zwanej inteligentym domem, czyli smart home.

Istotą systemu smart home jest zarządzanie poszczególnymi elementami budynku w sposób, który odpowiada na wszystkie nasze potrzeby, związane z komfortem codziennego życia i oszczędnością energii jednocześnie.

W praktyce oznacza to, że wszyscy domownicy są w stanie kontrolować zarówno otwieranie, jak i zamykanie bramy garażowej i wjazdowej, opuszczać i podnosić rolety okienne, włączać i wyłączać światło oraz oglądać na żywo obraz, rejestrowany przez monitoring. A wszystko to przy zachowaniu oszczędności energii, wynikającej z rozsądnej eksploatacji naszego domu – tłumaczy nasz rozmówca z firmy AirOkna, będącej dystrybutorem nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze automatyki budynkowej?

Decydując się na instalację systemu sterowania zdecydowanie warto pamiętać o tym, że nie stanowi on zamkniętej całości. Oznacza to, że zawsze istnieje możliwość rozbudowania go o nowe elementy. A zatem przy zakupie systemu należy zwrócić uwagę na to, czy będzie on współpracował z dodatkowymi elementami automatyki budynkowej, czy będzie w stanie je identyfikować w celu nawiązania komunikacji.

A co, jeśli nie ma takiej możliwości? I na to jest rozwiązanie. W takiej sytuacji sprawdzić się może specjalna przystawka, która spowoduje, że sprzęt podejmie współpracę z naszym systemem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz